В морските дълбини гмурците са с повишен риск от сърдечни проблеми. Учени установиха, че същото се отнася за морските бозайници.
За да уловят плячката си, някои морски бозайници се гмуркат на дълбочина до 3000 метра в океана. Тези гмуркания им причиняват сърдечни проблеми.
Става въпрос за сърдечна аритмия – смущения в сърдечния ритъм, които се изразяват в учестено или забавено биене на сърцето.
До тези заключения стигнали учени, след като изследвали над 150 гмуркания на делфини и тюлени на Уедъл. "Учудващо е, че наблюдавахме сърдечна аритмия у тези животни при 73% от гмурканията им на дълбочина над 210 метра", заявиха авторите на изследването.
За да избегнат сърдечните проблеми, свързани с гмуркания на голяма дълбочина, морските бозайници променят поведението си.
"Те започват да плуват по-бавно, не се гмуркат и правят паузи в придвижването си", заяви ръководителката на изследването Тери Уилямс от Калифорнийския университет в Санта Крус.
За да съхранят максимално количество кислород, докато преследват плячка в океанските дълбини, морските бозайници значително намаляват ефекта от хидростатичното налягане.
Учените все пак наблюдавали увеличаване на случаите на сърдечна аритмия, когато физическите усилия на делфини и тюлени станат по-интензивни.
Причината за това е проста. Сърцето получавало противоречиви сигнали – от една страна мозъкът му заповядвал да намали ритъма си, за да се защити от ефекта от хидростатичното налягане, а от друга, му нареждал да ускори ритъма си заради интензивната физическа активност.
Наблюдаваните случаи на сърдечна аритмия не са с летален изход, но увеличават уязвимостта на морските бозайници към по-сериозни сърдечни проблеми, отбелязаха учените Резултатите от изследването са публикувани в Nature Communications.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!