М олекули ДНК, захванати на различни места по повърхността на изстреляна в Космоса капсула, са оцелели след завръщането си в земната атмосфера, макар че са били изложени на изключително високи температури, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес.
Експериментът е извършен в рамките на европейската мисия "Тексус" (Texus) през март 2011 г. Получените резултати показват, че след полета в Космоса, завръщането в земната атмосфера и кацането на капсулата, молекулите ДНК все още били на повърхността ѝ.
Учените освен това били изненадани, че оцелялата ДНК можела да извърши трансфер на генетична информация в бактериални клетки и съединителна тъкан.
"Резултатите разкриват, че генетична информация от молекули ДНК може да оцелее при екстремни условия в Космоса и след завръщането в плътните слоеве на атмосферата, където триенето при голямата скорост на капсулата може да покачи температурата до 1000 градуса Целзий", заяви един от авторите на изследването Оливер Улрих от университета в Цюрих.
Първоначалната цел на експеримента била да се провери стабилността на биомаркери по време на космически полети и завръщането в земната атмосфера.
Много учени смятат, че ДНК, дошла от космоса, може да стигне невредима до Земята, ако е пренесена от космически прах или метеорити.
"Изключителната стабилност на ДНК навежда на мисълта, че не е невъзможно космически кораби да пренесат човешка ДНК на други планети, като например Марс - отбеляза Улрих. - Трябва да се избегне подобно заразяване при търсенето на извънземен живот."
Резултатите от изследването са публикувани в "Плъс уан".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!