Н аскоро учени обявиха, че са открили повтаряем радиосигнал от космоса, който се отличава от всички засечени радиоимпулси досега. Особено отличаваща е цикличността на радиосигнала, което озадачи учените.
Учените очакват тази звезда да избухне. Какво трябва да знаем?
Според професор Ейбрахам Льоб от Харвардския университет, не трябва да се изключва възможността, че този сигнал може да е от извънземна цивилизация, съобщава онлайн изданието CNET. Льоб е уважаван астроном с доста дълга кариера, като от 2018 г. насам все по-често говори за възможността някои космически загадки да са извънземни.
Космически радиосигнал се повтаря на всеки 16 дни
"В момента нямаме ясен индикатор какво реално поражда бързите радиоимпулси, които засичаме. Така че трябва да имаме предвид всички възможности, включително да имат изкуствен произход. Някоя цивилизация може да генерира мощен светлинен лъч, който да се използва като "вятър" и да движи космическите им товари и ние може да забелязваме части от тази радиация отвъд рамките на космическото "платно", казва Льоб.
Астероид със собствена луна е преминал покрай Земята
По повод повтаряемия сигнал, Льоб коментира, че има много астрофизични системи, които може да го генерират, например двойка звезди, които обикалят една около друга. "Затова самата периодичност не е достатъчна да се обясни с изкуствен произход. Ако засечем Морзов код например, тогава вече ще се наложи по-креативно обяснени", допълва ученият.
Въпреки това Льоб и колегите му все още не отписват извънземна цивилизация като потенциален източник на сигнала. Той напомня, че през 2017 г. са направили проучване именно доколко е възможно такъв радиоимпулс да се генерира изкуствено. Тогава резултатите са показали, че за да може такъв импулс да е с достатъчна мощ да пропътува големи дистанции, трябва енергия, колкото цялата слънчева светлина, която се прихваща от Земята.
Коя е тя? Горещата екзопланета, която се самоизяжда
"Това ще изисква огромен инженерен проект, милиони пъти по-амбициозен от всичко, което сме си представяли", казва Льоб. Той допълва, че в случая от гоялма полза би било да се намерят още подобни радиоимпулси в близост и по възможност те да са в различни честоти. Това много ще помогне в по-доброто разбиране на този космически феномен и в по-лесното определяне на неговите източници.
Възможно ли е да открием извънземен живот в пределите на Слънчевата система?
Сондата "Паркър" постави нови два рекорда
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!