В ървите някъде, където никога не сте били и изведнъж се чувствате така, сякаш вече сте се разхождали по същия път. Изпитвате добре познатия феномен дежавю — но какво всъщност е това и защо възниква странното усещане?

Дежавю е френски израз, означаващ „вече видяно“, който е използван за първи път през 1876 г. от френския философ Емил Боарак в писмо до неговия редактор и по-късно в книгата му „Психологията на бъдещето“ (Кийгън Пол, 1918 г.) .

Дежавю е чувството, че нещо, което човек преживява в момента, вече се е случило в миналото. Според книгата „Психология на ученето и мотивацията“ (Elsevier, 2010) експертите наричат това явление „илюзия на паметта“, включваща познато и непознато. Илюзията противопоставя впечатлението на човек, че дадено преживяване е познато, срещу знанието, че това усещане за познатост е неточно. Приблизително две трети от хората съобщават, че са изпитвали дежавю, се посочва в книгата, а честотата на тези преживявания намалява с възрастта.

Някои хора съобщават, че често изпитват дежавю, което ги притеснява. Такива случаи могат да бъдат причинени от злоупотреба с вещества, мигрена и тревожност, предполагат докладите, както и деперсонализация-дереализация - психично състояние, при което човек се чувства откъснат от тялото си или заобикалящата го среда. Смята се обаче, че епилепсията на темпоралния лоб е най-честата причина за такова често дежавю. Учените предполагат, че при епилепсия епизодите на дежавю могат да възникват от гърчовете в темпоралния лоб на мозъка или от дисфункция в областите на мозъка, участващи в съхраняването и възстановяването на паметта, като хипокампуса и парахипокампуса.

Въпреки това, като се има предвид, че дежавю се изпитва и от хора без епилепсия или други заболявания, трябва да има други обяснения защо и как възниква странното преживяване.

Едно възможно обяснение е теорията, базирана на паметта, която се фокусира върху ролята на познаването и разпознаването в дежавю“, каза д-р Ооха Сусмита, вътрешен невропсихиатър в Allo Health, пред Live Science. Тази теория предполага, че "Дежавю възниква, когато текуща ситуация силно наподобява предишно срещано, но забравено преживяване", каза Сусмита.

Новата ситуация може да споделя прилики с минало събитие, което води до усещане за познатост без придружаващ спомен за конкретните подробности.“ Тя добави, че дежавю може да е резултат от опита на мозъка ни да осмисли тези възприемани прилики и да създаде усещане за разпознаване, дори ако не можем съзнателно да си припомним оригиналното преживяване.

Учените са се опитвали да пресъздадат дежавю в лабораторни условия, но е изключително трудно да се идентифицират стимулите, които могат да предизвикат чувството. Но те са намерили начини да се справят с това предизвикателство. (Например, през 2010 г. изследователи от университета в Лийдс съобщават за използване на хипноза за предизвикване на дежавю у доброволци.)

В проучване, публикувано през 2012 г. в списание Consciousness and Cognition, Ан Клиъри, професор по когнитивна психология в Щатския университет в Колорадо, и нейният екип използвали виртуална реалност (VR), за да изследват хипотезата, че хората могат да изпитат дежавю, когато се натъкнат на оформления на околната среда които са подобни на преживяните в миналото, при условие че не си спомнят това минало преживяване. Това се нарича "гещалт хипотеза за познаване", изградена върху подреждането на елементи в средата.

В техния експеримент Клиъри и нейният екип се опитали да предизвикат дежавю в участниците, като ги карали да преминават през различни сцени с VR слушалки. Някои места споделяли едно и също пространствено оформление, което означава, че техните стени и мебели били поставени на едни и същи места. Екипът установил, че хората са по-склонни да съобщават за чувство на дежавю, когато се оказвали на места с подобен дизайн, които са виждали в миналото, но не си спомнят конкретно.

Друга теория предполага, че дежавю е резултат от перцептивна празнина или раздвоено възприятие, според "Психология на ученето и мотивацията". Раздвоеното възприятие възниква, когато мозъкът обработва едни и същи сензорни сигнали два пъти, един след друг, в определен момент. В първоначалния процес сигналът е кратък и често остава незабелязан в съзнанието. По време на втория процес, който следва почти веднага, се установяват чувства на познатост (дежавю) поради този първи сигнал, който не може да бъде припомнен.

През 2016 г. Акира О'Конър, преподавател в училището по психология и неврология в университета Сейнт Андрюс в Шотландия, представил изследване, което предполагало, че дежавю се причинява от мозъка, който коригира грешки в паметта.

О'Конър и неговият екип използвали техника за сканиране на мозъка, наречена функционално резонансно магнитно изображение (fMRI), за да проверят кои части от мозъка са активни, когато предизвикат дежавю в лабораторни условия. От техния резултат станало ясно, че хипокампусът (ключова мозъчна област, отговорна за възстановяването на паметта) не бил активен, за сметка на медиалният префронтален кортекс, регион, участващ в разрешаването на конфликти между това, което си спомняме, че сме преживели, и това, което действително сме преживели, който бил активен.

Според О'Конър тази област на мозъка изпраща сигнали, когато възникне такова несъответствие, и това може да обяснява защо дежавю е по-често срещано при млади хора, отколкото при възрастни. Когато човек остарее, дежавю не е толкова често, защото "общата система за проверка е с анмалени способности", каза той пред New Scientist, което затруднява разпознаването на фалшивите спомени.

Няма общоприета научна теория, която да обяснява механизма зад дежавю. Необходими са повече изследвания, за да се обясни това мистериозно усещане, каза Сусмита пред Live Science.

Важно е да се отбележи, че дежавю е често срещано преживяване и не се счита за признак на някакво основно медицинско или психологическо състояние“, каза Сусмита. „Въпреки че нашето разбиране за дежавю напредва през годините, то си остава сложен и интригуващ феномен, който продължава да бъде обект на научни изследвания. Необходими са допълнителни проучвания, за да се разкрият точните механизми, които предизвикват дежавю.

Когато си умен-дразнят те тъпите. Когато си тъп-умните. А когато не си се наспал-всичките.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Израел маха всички мита върху вноса от САЩ

Свят Преди 8 часа

Съединените щати са най-близкият съюзник на Израел

Германия конфискува танкер с руски петрол

Германия конфискува танкер с руски петрол

Свят Преди 8 часа

Европейският съюз включи плавателния съд в списъка със санкции срещу Русия

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

ДПС-ДПС реши да подкрепи кабинета „Желязков“

България Преди 10 часа

ДПС-ДПС ще продължи подкрепата си до приемането на еврото

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

БСП: Делото срещу Румен Овчаров е прекратено поради липса на престъпление

България Преди 12 часа

Πpoĸypopът oт CГΠ ĸoнcтaтиpa, чe пo пoвдигнaтoтo oбвинeниe нямa извъpшeнo пpecтъплeниe oт Pyмeн Oвчapoв

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Сърбите се вдигнаха срещу мина за литий

Свят Преди 12 часа

В Сърбия през последните четири години бяха организирани масови протести и пътни блокади

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

Кола помете човек на пешеходна пътека в Разград

България Преди 12 часа

Пострадалият е откаран в разградската болница

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Френският главен прокурор защити присъдата на Льо Пен

Свят Преди 12 часа

Решението на френския съд е "съобразно закона"

Протестиращи блокираха булевард в София

Протестиращи блокираха булевард в София

България Преди 13 часа

От „Защита” уточниха, че ако не бъдат изпълнени исканията им, са в готовност за ефективни национални протести

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

Екшън, полицията гони мъже, откраднали 450 метра медни проводници

България Преди 13 часа

В хода на операцията по задържането са се включили екипи на „Специални тактически действия“

Снимката е илюстративна

Ужас във Варна: 50-годишен мъж осъден за системно насилие над дете

България Преди 13 часа

Истината излиза наяве, когато момичето е настанено в кризисен център и се установява, че е бременно

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

Столична община спира приемането на отпадъци от болници

България Преди 13 часа

Причината е случай на нерегламентирано смесване на битови и медицински отпадъци

<p>Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната</p>

Иран ще потърси ядрени оръжия, ако бъде нападната

Свят Преди 13 часа

Нарастващото напрежение между Иран и САЩ отново разпали опасенията относно военен конфликт

<p>Първата европейска орбитална ракета се разби след 40 секунди</p>

Първата орбитална ракета, изстреляна от Европа, се разби в морето

Свят Преди 13 часа

Ракетата се разби в морето и се взриви 40 секунди по-късно

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Доналд Тръмп коментира връзката между Тайгър Уудс и бившата си снаха

Свят Преди 13 часа

„Обичам Тайгър и обичам Ванеса“, заяви американският президент

КЕВР намали рязко цената на природния газ

КЕВР намали рязко цената на природния газ

България Преди 14 часа

Председателят на КЕВР Пламен Младеновски : Значително намаление с 14,3%

Сергей Рябков

Русия разглежда мирното предложение на САЩ, но настоява за промени

Свят Преди 14 часа

Бъдещите модели и схеми на САЩ за разрешаване на конфликта в Украйна все още не са премахнали първопричините за него; това трябва да бъде преодоляно, казва руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков