Решенията, които взимаме, зависят и от това на какъв език разсъждаваме, показва ново изследване, цитирано от Scientific American.
Когато хората използват чужд език, техните решения са по-обективни и аналитични, защото той им предоставя психологическа дистанция, казва Боаз Кейсар, един от авторите на изследването, проведено в Чикагския университет.
Участниците в него трябвало да отговарят на въпроси, свързани с пари и риск, като инвестиции или хазарт, като въпросите им били задавани или на майчиния език, или на чужд, който са изучавали в училище.
Според резултатите хората правят по-разумен избор, когато трябва да разсъждават на чужд език.
За да изследват как езикът влияе на разума, психолозите тествали добре познато явление, а именно, че повечето хора са по-предпазливи към поемането на риск, когато възможните последствия от решенията им се представят по-скоро като печеливши, отколкото като водещи до загуби, дори и резултатите в двата случая да са еднакви.
В рамките на тестовете на това явление са били изследвани три групи хора: американци, изучавали японски, корейци, изучавали английски и американци, изучавали френски в Париж.
И трите групи са проявили очакваната от психолозите слонност и не са взели обективно решение дали да рискуват, когато въпросите са били на майчиния им език. При въпрос, зададен на чужд език, предразсъдъците им изчезнали.
Чрез втора група експерименти учените тествали друга субективна човешка нагласа - при възможност да рискуват, повечето хора очакват да изпитат по-голямо нещастие от евентуална загуба, отколкото удоволствие от евентулна печалба на същата стойност.
Заради това, за да бъде изкушен човек да рискува, печалбата обикновено трябва да бъде доста по-голяма по размер от потенциалната загуба.
При тези експерименти отново изборът, направен на чужд език, бил по-разумен. Хората били склонни да рискуват по-често, защото нямали нереалистични представи за печалба и загуба.
"Склонноста на хората да разсъждават нереалистично обикновено е свързана с емоционална реакция.
Мисленето на чужд език помага да се откъснем от тези емоции и да вземем по-рационално решение", обясняват авторите на изследването.
Изследването не е занимавало със случаи, в които емоциите помагат да взимаме добри решения, вместо да ни пречат. "Хората неслучайно имат чувства", казва Кейсар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!