Х убавото на изцяло новите технологии е, че има много голяма свобода за експерименти. При квантовите компютри например преобладаващата част от работата се базира на теории, които учени и компании се опитват да докажат на практика. А това позволява на компаниите да пробват много и най-различни методи. Microsoft например залага на различен тип квантов компютър, съобщава БиБиСи.
Google наближава "квантовото превъзходство" с нов чип
Intel създаде 49-кюбитов квантов процесор
Екип от специалисти на Microsoft и учени от института "Нийлс Бор" в Копенхаген смятат, че са на път да създадат функциониращ квантов компютър по съвсем друг метод. Те използват специални цилиндри, които са охладени почти до абсолютната нула, като в тях се изработват кюбити - основният елемент на квантовия компютър.
Intel създаде 17-кюбитов квантов чип
Екипът се надява да създаде работещи кюбити по нов метод чрез използване на субатомната частица Majorana. Учените смятат, че кюбити с нея ще са много по-стабилни, което значително ще намали грешките при изчисленията, които се пораждат с използваните сега кюбити. А това ще позволи много по-лесно и бързо да се направят квантови компютри с голям брой кюбити. В момента колкото повече са кюбитите, се увеличават и грешките при изчисленията.
"Това, което е изумително спрямо проектите на останалите е, че ние трябва да изобретим частица, която не е съществувала преди и да я използваме за компютър. Това е много по-екзотично предизвикателство спрямо другите подходи към квантовите компютри", коментира Чарли Маркус, част от екипа на проекта.
Квантовото криптиране с важна стъпка към реализация
Китай създаде непробиваем квантов сигнал от сателит
За сега Microsoft е единствената компания сред ИТ гигантите, които са обявили, че разработват квантов компютър, но не са представили някакъв прототип. Microsoft казва, че не се притеснява от това и новият метод може да ѝ помогне да изпревари всички. "Ще имаме комерсиално релевантен квантов компютър, такъв, който решава реални проблеми, в рамките на пет години", коментира Джули Лав, директор на отдела за бизнес развитие на квантови компютри на Microsoft.
Компанията вече гледа и рекламира на потенциални партньори близко бъдеще, в което квантови компютри ще помагат за създаването на нови материали, ускорено машинно обучение, анализи на климатични модели и др. Лав казва, че квантовите компютри ще могат за "секунди, часове или дни" да решават проблеми, които "всички сегашни суперкомпютри работейки заедно ще се нуждаят от живота на Вселената".
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
Още новини може да откриете на нашата Facebook страница ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!