А строноми от Университета на Йейл публикуваха първата близка снимка на междузвездната комета 2l/Borisov. Това е едва вторият потвърден от учените обект в Слънчевата система, който е с произход извън нейните граници.
Кометите могат да пренасят живот между соларни системи
Снимката е направена на 24-ти ноември т.г., чрез помощта на обсерваторията W.M.Keck в Хавай. Според учените кометата е с произход от друга соларна система, като е била изстреляна от нея заради близко преминаване покрай планета или сблъсък.
Астероидът, убил динозаврите, променил океаните в киселина
В началото на декември кометата ще премине на около 300 млн. км от Земята, което ще е най-близката ѝ точка спрямо планетата и не представлява опасност. Още от сега учените вече имат доста ясен поглед към нея и това им позволява да я изучат с повече подробности. За тях това е и рядък шанс да сравнят градивните елементи на други соларни системи с това, което знаят за Слънчевата система.
Ядрото на кометата е около 1,5 км. широко. С доближаването ѝ към Слънцето обаче, неговата топлина го нагрява и тя започва да става все по-ярка. Самата опашка на кометата е дълга около 160 000 км. или около 14 пъти по-голяма от Земята.
Curiosity откри "древен оазис" на Марс
Снимки от Марс търсят места за бъдещите бази на SpaceX
Учените не знаеха какво да очакват от комета с произход извън Слънчевата система. За сега обаче 2l/Borisov не показва никакви изненади и "се държи" като типична комета.
Кометата "Борисов" изненада с това, че няма изненада
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!