С кален къс, открит в пустинята Сахара, е най-старият марсиански метеорит, открит досега, показва ново изследване. Предишни проучвания сочеха, че той е на около 2 млрд. години, но последните тестове показват, че всъщност е доста по-стар - на цели 4,4 млрд. години.
Тъмният и лъскав метеорит, носещ името „Черна красавица“, се е образувал, когато Червената планета се намирала в най-ранния си период, посочват изследователите, чийто труд е публикуван в сп.“Нейчър“.
Един от авторите, проф. Мунир Хумаян от Университета във Флорида, САЩ, смята, че този къс скала е свидетелство за една от най-важните епохи в историята на Марс.
До този момент на Земята са открити около 100 марсиански метеорита, но почти всички са по-млади –
между 150 и 600 млн. години. Те са се озовали на нашата планета, след като най-вероятно са се откъснали от повърхността на Марс под въздействието на астероид или комета.
"Черната красавица" обаче е доста по-стара. Тя е съставена от пет фрагмента. Предишен анализ на парче, наречено NWA 7034, показваше, че то е на възраст от 2 млрд. години. Новото изследване на друго парче обаче - NWA 7533, показва, че то е на 4,4 млрд. години, което подсказало на учените, че и NWA 7034 трябва да е по-старо.
Според изследователите противоречията относно възрастта на метеорита може да се дължат на това, че той съдържа смес от различни елементи. Под въздействието на комета или астероид, изригване на вулкан или друго събитие, случило се преди около 1,5 млрд. години, може да е бил добавен нов материал към първоначалната оригинална повърхност на скалното парче.
Изследователският екип смята, че метеоритът се е образувал, когато Червената планета е била само на 100 млн. години. Това бил един
доста бурен период в марсианската история,
характеризиращ се с изригващи по цялата повърхност вулкани.
Проф. Хумаян обяснява, че повърхността на Марс трябва да се е променяла наистина бързо. Имало е период, по време на който вулкани са изригвали по цялата повърхност, а след това броят на вулканичните изригвания е спаднал драстично.
Това е била много важна ера за Марс и ако там се е зародил живот, то това е станало именно тогава.
Проф. Хумаян и екипът му планират да направят подробно изследване на метеорита, за да установят дали по него има следи, свидетелстващи за минал живот на Марс.
Подобно изследване би било обаче доста трудно, защото докато метеоритът е лежал в Сахара, живи организми може да са заличили от скалното парче потенциални доказателства, които биха могли да са от полза за работата на учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!