К онцентрацията на метан и въглероден диоксид в атмосферата продължава да се увеличава с твърде голямо темпо. Това показват докладите както на ООН, така и на Международната метеорологична организация (ММО), съобщава БиБиСи. Освен това метанът за поредна година се увеличава с рекордни стойности и учените нямат обяснение защо.
Експерти прогнозират рекордни температури през 2016 г.
Какъв е бъдещият климат на България
Увеличението на метана в атмосферата през 2016 г. е по-голямо от средното за последните 10 години. Процесът не е предвиден и очакван от учените и не е включен в Парижкото споразумение за климата. Анализите показват наличие на въглеродни изотопи в метана, което показва, че ръстът му не е в следствие на горивата.
Учените уплашени от метана и радиацията, CO2 рекорд
Според учените една от възможностите е започването на кръговрат. Метанът се увеличава рязко от 2007 г. насам, като процесът е особено изразен от 2014 г. насам във всяка поредна година. Възможно е повечето метан в атмосферата да води до още по-голямото му отделяне по естествен начин заради повишаването на средната глобална температура. Ако това е така, то става дума за съвсем ясен знак от природата за промяната на климата и е много притеснителна индикация, коментира проф. Йоан Нисбет от Университета "Роял Холоуей" в Лондон.
Новите дизели замърсяват колкото бензиновите двигатели
ММО отбелязва, че за последните 70 години увеличаването на въглеродния диоксид в атмосферата е 100 пъти по-голямо спрямо края на последната ледникова епоха. Рязкото увеличаване за такъв малък период може да доведе до непредвидими и сериозни промени в климата и екологията, предупреждават учените. Според техните анализи за последно на Земята е имало толкова много въглероден диоксид преди около 3 млн. до 5 млн. години, като тогава е било с 2-3 градуса по Целзий по-топло, а заради топенето на ледените шапки морското ниво е било с 10м до 20м по-високо.
Само през 2016 г. увеличението на въглероден диоксид в атмосферата е най-голямото за 30-те години откакто се води тази статистика. То е и с 50% по-голямо спрямо средното за последните 10 г.
Оптимистично и песимистично изследване за ледниците
Докладът на ООН също казва, че разликата между плановете за намаляване на емисиите и реално необходимите намаления е притеснително голяма. Направените досега обещания за намаляване на емисиите до 2030 г. покриват само една трета от това, което реално е необходимо, за да има положителен ефект.
Добрата новина е, че емисиите от горенето на изкопаеми горива не се увеличават за трета година. Това е благодарение на намаленото използване на въглища от САЩ и Китай, както и по-бързото навлизане на възобновяемите енергийни източници. "Парижкото споразумение мотивира действия, но инерцията видимо се губи. Пред нас стои избора да увеличим усилията или да приемем последиците", коментира Едгар Гутиерез-Еспелета, президент на асамблеята по екология на ООН и министър на околната среда на Коста Рика.
ООН предупреждава, че ако въпросната разлика не се покрие до 2030 г., е много малко вероятно, че ще се изпълни основната цел средното глобално затопляне да е под 2 градуа по Целзий. Докладът призовава подписалите Парижкото споразумение да увеличат значително усилията за постигането на поставените цели. Докладът отбелязва и че стоте най-големи публични компании в света, които генерират най-много емисии, са отговорни за една четвърт от общите парникови емисии.
ООН препоръчва по-бързото прилагане на малки и евтини мерки, които в голямо количество могат да помогнат. В това число влиза използването на повече електричество от вятърни и слънчеви централи, използването на по-енергоефективни електроуреди, по-икономични автомобили и активно засаждане на нови дървета и битка с обезлесяването. Само тези мерки могат да свалят 22 гигатона въглероден диоксид от емисиите до 2030 г.
За изпълнението на целите от Париж обаче ще са необходими още по-сериозни мерки. В това число влиза почти пълното спиране на използването на въглища за генериране на електричество.
Луната е имала атмосфера, захранвана от вулкани
Не всичко е мрачно. В доклада си ООН казва, че Китай, Европейският съюз, Индия и Япония за сега вървят добре по изпълнението на целите си и ще покрият обещаните постижения за 2020 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК .
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!