С ондата на НАСА "Мейвън" (Maven), която изучава атмосферата на Червената планета от септември 2014 година, е открила мистериозно полярно сияние, което достига дълбоко в марсианската атмосфера. Тя е наблюдавала "Коледните светлини" в продължение на пет дни до 25 декември миналата година, съобщиха Би Би Си и РИА "Новости".
На годишната 46-ата лунна и планетарна научна конференция в Тексас специалистите от научния екип на космическия апарат са разказали, че са открили още загадъчен облак от прах на височина 150-300 километра от повърхността на Марс.
"Най-много ни удиви полярното сияние, което е на голяма дълбочина в атмосферата на Марс – много по-надълбоко, отколкото това става на Земята или в други точки на Червената планета. Електроните, които са го породили, трябва да притежават изключително висока енергия", разказва пред журналисти Арнод Стипен от университета на Колорадо.
Стипен и още няколко представители на екипа, работещи с "Мейвън", отчетоха първите резултати от научните наблюдения на сондата. Те са открили две неочаквани явления, за които астрономите не са знаели досега. Първото е въпросното полярно сияние, което учените са нарекли "Коледно" заради времето, когато се е появило. То е възникнало над северното полукълбо на Червената планета и е било видимо в ултравиолетовия спектър.
Учените предполагат, че е причинено от сноп "горещи" електрони от Слънцето.
Второто интересно откритие е загадъчният облак от прах в горните слоеве на марсианската атмосфера.
Учените отбелязват, че прах от повърхността на Червената планета не може да се издигне на такава височина или да остане там достатъчно дълго. А това означава, че източникът му трябва да се търси на друго място.
Според изследователите облакът е с космически произход – предполагаем прародител могат да са спътниците на Марс Фобос и Деймос, а също части от астероиди или комети, прелетели на малко разстояние от Червената планета в миналото.
Специалистите на НАСА са подчертали на конференцията, че облакът прах не застрашава сондата "Мейвън", както и другите космически апарати, тъй като плътността му е много малка.
Сондата "Мейвън" (MAVEN - Mars Atmosphere and Volatiles Evolution - Еволюция на атмосферата и летливите вещества на Марс) беше изстреляна на 18 ноември 2013 г. и застана на орибта през септември 2014 г.
"Мейвън" е първата мисия, която изследва марсианската атмосфера и как се е променяла в историята на планетата. С помощта на девет уреда учените ще се опитат да изяснят по какъв начин и защо тя от плътна и влажна се е превърнала в толкова рядка и суха.
Учените предполагат, че вероятната причина е слънчевият вятър. Те ще наблюдават какво става, когато той и други заредени частици се сблъскват с горните слоеве на марсианската атмосфера и ги отнасят.
Като изследват днешната атмосфера, специалистите се надяват да научат за участвалите в явлението процеси и след това да използват компютърни модели, за да разберат какво се е случило в миналото. В крайна сметка те искат да знаят дали на Марс е имало условия, за да еволюира живот.
Другата важна задача, поставена от НАСА на "Мейвън", е да поддържа връзка с двата марсиански роувъра.
Продължителността на мисията на "Мейвън" е поне една година.
Ако горивото бъде изразходвано внимателно обаче, апаратът може да издържи и 10 години – почти цял слънчев цикъл. Проектът е на стойност 671 милиона долара.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!