М арсоходът Curiosity навърши 2000 марсиански дни работа на Червената планета. За това време машината постигна доста и направи много важни открития. Екипът на НАСА, който работи с марсохода, публикува в БиБиСи кратък разказ за някои от най-значимите моменти през тези 2000 марсиански дни.
Вижте панорама от Марс в 4 милиарда пиксела
Curiosity кацна на Марс на 5-ти август 2012 г. Първата снимка от там пристига 15 минути по-късно. "Още като пристигна тази снимка, разбрахме, че мисията ще е успешна", коментират учените пред БиБиСи.
Марс е имал топло езеро с условия за живот
5 любопитни факта за новия марсоход на НАСА
16 марсиански дни по-късно, Curiosity стига до пресъхналото корито на древна река. Заради тази река и формата и състава на камъните в коритото, учените започват да премислят как се е формирала кората и мантията на Марс.
На 182-рия марсиански ден Curiosity прави и първите 16 проби на камъни. Камъните са анализирани и съставът им показва, че преди много дълго време е имало достатъчно добри условия за поддържане на живот. Дали е имало живот обаче, все още е въпрос без отговор.
На марсиански ден 753 Curiosity открива останки от кал в пресъхналото езеро Гейл в едноименния кратер. Те показват, че езерото е съществувало дълго време и е било доста дълбоко.
Марс е имал вода, когато условията не са позволявали
На марсианския ден 980 марсоходът открива и още доказателства, че е имало ерозивен процес, който е формирал нова повърхност в процес на милиони години. На ден 1192 Curiosity разглежда отблизо първата активна дюна, която е намерана на планета, различна от Земята.
На ден 1555 марсоходът провежда анализ и на камъни в кратера Гейл чрез лазер и телескоп. На ден 1971 марсоходът заснема облажи в небето на Марс.
Най-големите опасности за човека на Марс
След 20 години "От Марс ли идваш?" ще е актуален въпрос
От време на време Curisoity си прави и селфита. Те не са от егоцентризъм или нарцисизъм. Всъщност, учените използват тези селфита, за да прегледат корпуса на марсохода и да са сигурни, че няма сериозни повреди. Следи се и състоянието на колелата, колко са износени и дори колко прах се е натрупала по корпуса.
На ден 2000 Curisoity регистрира и точно 18,4 км., които е пропътувал по повърхността на Марс. Апаратът е в добро състояние и ще продължи да раобти. Една от следващите му големи цели е изследване как да се променили условията в кратера Гейл през годините и да се проучи неговата геоложка история.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!