0

П рез декември 2022 г., по-малко от шест месеца след началото на научните операции, космическият телескоп на НАСА „Джеймс Уеб“ разкри нещо невиждано досега - множество червени обекти, които изглеждат малки на небето и които учените нарекоха „малки червени точки“ (LRD).  

Това обяви НАСА на своя официален уебсайт.   

Въпреки че тези точки са доста разпространени, изследователите са озадачени от тяхната природа, причината за уникалните им цветове и какво разказват те за ранната Вселена. 

Екип от астрономи наскоро състави една от най-големите извадки от LRD, почти всички от които са съществували през първите 1,5 милиарда години след Големия взрив. Те откриха, че голяма част от LRD в извадката им показват признаци, че съдържат растящи свръхмасивни черни дупки. 

„Ние сме объркани от тази нова популация от обекти, която “Джеймс Уеб” откри. Не виждаме техни аналози, което е причината да не сме ги виждали преди появата на “Джеймс Уеб”. В момента се извършва значителна по обем работа, за да се опитаме да определим естеството на тези малки червени точки и дали светлината им е доминирана от акретиращи черни дупки”, казва Дейл Кочевски от Colby College в Уотървил, Мейн, и водещ автор на изследването.  

Изображение: Малки червени точки

Потенциален поглед към ранния растеж на черните дупки 

Съществен фактор, допринесъл за голямата извадка от LRD на екипа, е използването на публично достъпни данни от “Джеймс Уеб”. Като начало екипът търси тези червени източници в изследването Cosmic Evolution Early Release Science (CEERS), преди да разшири обхвата си до други наследени екстрагалактични полета. 

Методологията, използвана за идентифициране на тези обекти, също се различава от предишни проучвания, в резултат на което преброяването обхваща широк диапазон от “малки червени точки”. Откритото от тях разпределение е интригуващо: LRD се появяват в голям брой около 600 милиона години след Големия взрив и претърпяват бърз спад в количеството около 1,5 милиарда години след Големия взрив. 

Телескопът JWST потвърди дългогодишен модел на галактика

Екипът поглежда към “Червените неизвестни”  

Ярко инфрачервено екстрагалактично изследване (RUBIES) за спектроскопски данни за някои от LRD. Те откриха, че около 70% от целите показват доказателства за бързо обикаляне на газ със скорост 1000 км в секунда - признак за акреционен диск (структура (обикновено околозвезден диск), образувана от разпръсната материя в орбитално движение - бел.ред.) около свръхмасивна черна дупка. Това предполага, че много LRD са акреционни черни дупки, известни също като активни галактични ядра (AGN). 

„Най-вълнуващото нещо за мен са разпределенията на „малките червени точки“. Тези червени източници спират да съществуват в определен момент след Големия взрив. Ако те са растящи черни дупки, а ние смятаме, че поне 70 процента от тях са такива, това подсказва за ера на затъмнен растеж на черни дупки в ранната Вселена“, казва Стивън Финкелщайн, съавтор на изследването от Тексаския университет в Остин.  

Противно на новините, космологията не е пред срив 

Когато за първи път бяха открити LRD, някои предположиха, че космологията е „пред срив“. Ако цялата светлина, идваща от тези обекти, е от звезди, това означава, че някои галактики са се увеличили толкова бързо, че теориите не могат да ги обяснят. 

Изследванията на екипа подкрепят тезата, че голяма част от светлината, идваща от тези обекти, е от акретиращи черни дупки, а не от звезди. По-малко звезди означава по-малки и по-леки галактики, които могат да бъдат разбрани от съществуващите теории. 

„Ето как се решава проблемът с разбиването на Вселената“, казва Антъни Тейлър, съавтор на изследването от Тексаския университет в Остин. 

По-любопитно  

Все още има много въпроси за обсъждане, тъй като LRD изглежда предизвикват още повече въпроси. Например все още е открит въпросът защо LRD не се появяват при по-ниски червени отмествания. Един от възможните отговори е растежът отвътре навън: Тъй като звездообразуването в галактиката се разширява навън от ядрото, в близост до акретиращата черна дупка се отлага по-малко газ от свръхновите и тя става по-малко затъмнена. В този случай черната дупка се освобождава от газовия си пашкул, става по-синя и по-малко червена и губи статута си на LRD. 

Освен това LRD не са ярки в рентгенова светлина, което контрастира с повечето черни дупки с по-ниско червено отместване. Астрономите обаче знаят, че при определена плътност на газа рентгеновите фотони могат да бъдат уловени, което намалява количеството на рентгеновото излъчване. Следователно това качество на LRD може да подкрепи теорията, че това са силно затъмнени черни дупки. 

Екипът прилага множество подходи, за да разбере естеството на LRD, включително изследване на свойствата на тяхната извадка в средната инфрачервена област и широко търсене на акретиращи черни дупки, за да се види колко от тях отговарят на критериите за LRD. Получаването на по-задълбочена спектроскопия и подбрани последващи наблюдения също ще бъдат от полза за разрешаването на този понастоящем „отворен случай“ за LRDs. 

„Винаги има два или повече възможни начина да се обяснят объркващите свойства на малките червени точки. Това е непрекъснат обмен между моделите и наблюденията, намиране на баланс между това, което се съгласува добре между двете, и това, което си противоречи“, казва Кочевски.  

Тези резултати бяха представени на пресконференция по време на 245-ата среща на Американското астрономическо дружество в Националния Харбър, Мериленд, и са изпратени за публикуване в The Astrophysical Journal. 

Космическият телескоп „Джеймс Уеб“ е водещата космическа научна обсерватория в света. „Джеймс Уеб“ решава загадки в нашата Слънчева система, гледа отвъд към далечни светове около други звезди и изследва мистериозните структури и произхода на нашата Вселена и нашето място в нея. Уеб е международна програма, ръководена от НАСА с нейните партньори ЕКА (Европейската космическа агенция) и CSA (Канадската космическа агенция). 

Припомняме и тази галерия от нашия архив:

Историческо: Вижте снимки от телескопа "Джеймс Уеб"

* Във видеото: Телескопът „Джеймс Уеб” засне екзопланета

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

- Мамо, кои ядат черен хайвер? - Тези, които ни пращат за зелен!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

София Вергара и Люис Хамилтън ли са новата светска двойка?

Любопитно Преди 6 минути

Двамата били на обяд в ресторант в Ню Йорк

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

Разследват баща за блудство с 5-годишната му дъщеря

България Преди 6 минути

Провеждат се разпити на свидетели

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Всичко за RedNote– китайската платформа, привлякла "американските TikTok бежанци"

Свят Преди 30 минути

За два дни към платформата са се присъединили над 700 000 нови потребители

<p>Масов бой в столичен квартал, има арестувани</p>

Масов бой в столичния квартал "Христо Ботев", има арестувани

България Преди 48 минути

Малко след сблъсъците е подаден сигнал и за катастрофа в района

<p>Обявиха предепидемична обстановка в още една област у нас</p>

Обявиха предепидемична обстановка във Видин

България Преди 54 минути

Заболеваемостта там през изминалата седмица е достигнала 198 на 10 000 души население

Асовете на магията идват в София за  „МАГИНАРИУМ“

Асовете на магията идват в София за „МАГИНАРИУМ“

Любопитно Преди 1 час

Магическото шоу ще се проведе на 19 и 20 март в Зала 1 на НДК и ще събере едни от най-добрите илюзионисти от България и света

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Нарасна броят на жертвите от пожарите в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Жителите на Лос Анджелис са предупредени за влошаване на качеството на въздуха

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

"Беше привилегията на живота ми": Байдън се прощава с Америка

Свят Преди 1 час

Байдън ще произнесе прощално слово от Овалния кабинет тази вечер

Николас Мадуро

Пуерто Рико моли Тръмп да го защити от Мадуро

Свят Преди 1 час

Коментарите на Мадуро бяха „открита заплаха за Съединените щати и нашата национална сигурност“, казва губернаторът на Пуерто Рико

<p>Кой е Мирослав Боршош?</p>

Кой е Мирослав Боршош, кандидатът за министър на туризма в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Той е носител на Наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

Здравното министерство забрани износа на определени лекарства

България Преди 1 час

Д-р Галя Кондева издаде нова заповед

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Джон Хам ще получи наградата „Бухнал пудинг“ за Мъж на годината

Любопитно Преди 1 час

Наградите се връчват на хора, които имат траен и впечатляващ принос към света на развлеченията.

Петър Дилов

Петър Дилов: Ето кой е най-непознатият министър в проектокабинета "Желязков" (Биография)

България Преди 1 час

40 годишният икономист работи в Българската народна банка от 2011 г.

<p>Кой е Жечо Станков?</p>

Кой е Жечо Станков, кандидатът за министър на енергетиката в проектокабинета на ГЕРБ-СДС

България Преди 1 час

Той е магистър по икономика от университет Regensburg, Германия

<p>Ето кого предлага&nbsp;Мицотакис&nbsp;за следващ президент на Гърция</p>

Мицотакис предлага Константинос Тасулас за следващ президент на Гърция

Свят Преди 1 час

Мандатът на настоящата президентка Катерина Сакеларопулу изтича на 13 март

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

SpaceX изстрелва частни мисии към Луната

Любопитно Преди 1 час

След като достигнат орбитата на Луната, двата апарата ще се отделят и ще провеждат независими научни изследвания