Уникална монументална каменна скулптура на лъвска глава от времената на Троянската война е открита край храма на Великата богиня майка в пещерата "Утробата" в Източните Родопи, съобщи археологът проф. Николай Овчаров.
Заслугата за откриването й е на германски орнитолози, които наблюдавали птиците в района и случайно попаднали на скулптурата и я предали на експертите.
Изследванията на скалния къс показват, че той е от времето на къснобронзовата и ранножелязната епоха - II-I хилядолетие преди Христа.
"Това са времената на Троянската война. В нашите търсения тръгнахме от Омировата "Илиада", където лъвът е бил сакрално животно, свързано с царската власт", посочи той.
Проф. Овчаров отбеляза, че и траките са виждали лъва като символ на царската власт и припомни тракийски култ за плодородие, извършван в пещери от този тип - в началото на годината царят се е изкачвал на върха на пещерата и извършвал жертвоприношение пред животното.
За да имат пълна картина за произхода на находката, предстои археолозите да обходят мястото, където е открита скулптурата.
Лъвската глава ще бъде изложена в Регионалния исторически музей в Кърджали.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!