1

П ещерите са едни от първите убежища за човечеството. Кой знае какво са си мислели нашите далечни предци, когато са търсели убежище там, сгушвайки се и готвейки месо на огън, рисувайки животни по стените.

Пещерите са защитавали древните ни предци от природните стихии, от хищници и съперници, когато единствените им "технологии" са били пръчките, камъните, кожите и огънят.

Луната и лунните пещери биха могли да ни приютят така, както пещерите са приютявали нашите предци на Земята, смятат учени. 

На Луната астронавтите ще се нуждаят от защита, поради набор от опасности. Те ще трябва да се борят с космическата и слънчевата радиация, метеоритите, както и с температурните колебания.

Лунният разузнавателен орбитален апарат (LRO) е открил стотици лунни "светлинни прозорци" - места, където таванът на лавова тръба се е срутил, създавайки естествен отвор в тръбата.

Трудно е да се каже без проучване, но на Луната може да съществуват лавови тръби с диаметър няколкостотин метра. Пространството е идеално за работа и би могло да осигури подслона, от който астронавтите се нуждаят.

Учени от Китай обмислят идеята да построят база в лунната лава, където астронавтите да получат допълнителна защита от дебелия скален таван над главата си.

Лунните лавови пещери може да се окажат твърде ценен ресурс, за да бъдат пренебрегнати.

Въпросните тръби са се образували, когато лава, течаща по повърхността на Луната, е започнала да се охлажда. Върхът на течащата лава образувал втвърдена кора, но разтопената лава продължавала да тече под нея, оставяйки празна тръба. Подобни образования се срещат и на Земята, пише Science Alert.

Учените не са сигурни кога е приключил лунният вулканизъм. Възможно е това да е станало още преди един милиард години, макар че някои данни показват, че през последните 50 милиона години е имало дребномащабен вулканизъм. И в двата случая тези лавови тръби са недокоснати.

На Луната астронавтите ще трябва да се справят с температурните амплитуди. Естественият спътник на Земята често изпада в температурни крайности. Едната страна на Луната е под пряка слънчева светлина през половината от времето, а температурите на повърхността достигат до 127°C. До -173°C падат  температурите на страната, която е обвита в тъмнина.

Тази огромна температурна амплитуда прави трудна работата на лунната повърхност, както и проектирането и изграждането на оборудване, което да е ефективно в такъв голям диапазон. Лавовите тръби осигуряват естествена среда с постоянна температура, каквато не може да се намери на друго място на Луната.

Радиацията е опасна и на лунната повърхност, категорични са експерти. Тя може да бъде до 150 пъти по-силна, отколкото на земната повърхност. Това е смъртоносно, но в лунните пещери астронавтите ще бъдат защитени от няколко метра надземна скала. Това е достатъчно дебела бариера, за да осигури ефективна защита.

Рискът от удари и отломки е много по-малък, но трябва да се предвиди, посочват учените. Очевидно е, че лавовите тръби осигуряват защита от малки удари, коментират те.

Екипи от експерти от различни държави са проучвали идеята за използване на лавовите тръби като убежище.

На неотдавнашна конференция в Китай, Джан Чунфенг от Шанхайската академия за технологии на космическите полети, представи изследване на подземния свят на лавовите тръби. Китайските изследователи са извършили полеви проучвания, за да разберат как да ги използват на Луната.

Според Чунфенг има достатъчно сходство между лунните и земните лавови тръби, за да може едната да бъде аналог на другата. 

Лунните тръби са с вертикални входове. Отворите се наричат покривни, при които таванът се е срутил и е оставил натрупване на отломки на пода на тръбата непосредствено под него. Влизането през тях изисква вертикално подемно оборудване.

Наклонените входове правят влизането и излизането много по-лесно. Възможно е роувърите просто да влязат в тях, макар че вероятно ще трябва да се разчистят някои отломки. 

Китай планира да създаде роботизирана система, която може да изследва пещери като тази в Mare Tranquillitatis. Основната сонда ще има колела и ще бъде конструирана така, че да се адаптира към труден терен и да преодолява препятствия, пише Science Alert.

"Спомагателните превозни средства могат да се отделят от основната сонда, за да извършват повече разузнаване и да помагат с комуникациите и енергийната поддръжка. Те могат да бъдат диверсифицирани, така че мисията да може да посреща различни предизвикателства. Те могат да включват пълзящи сонди, търкалящи се сонди и дори скачащи сонди. Тези спомагателни апарати биха имали и научни инструменти за изследване на лунния прах, радиацията и наличието на воден лед в тръбите", коментира Джан Чунфенг.

Китай планира да разработи и летящ  робот, който би могъл самостоятелно да ди проправя път през лавовите тръби с помощта на микровълнови и лазерни радари.

Бъдещият план на Китай включва изграждането на подземна изследователска база в една от лунните лавови тръби, с поддържащ център за енергия и комуникации на входа на тръбата. Теренът ще бъде озеленен, а базата ще включва както жилищни, така и изследователски съоръжения вътре в тръбата.

През пролетта на 2023 г. Китай обяви, че планира да започне изграждането на лунна база до 2028 г. Това противоречи на най-новото изявление, в което се казва, че Китай планира да "реализира пилотирано кацане на Луната до 2030 г."

Независимо от това кога ще започнат работа по проекта, китайските учени изглеждат отдадени на идеята.

Експертът Дин Лиюн, заяви пред China Science Daily, че "в крайна сметка изграждането на жилища отвъд Земята е от съществено значение не само за стремежа на цялото човечество към изследване в космоса, но и за стратегическите нужди на Китай като космическа сила".

При подготовката на повече лунни мисии и евентуална база китайските изследователи са проучили както Mare Tranquillitatis, така и Mare Fecunditatis. През 2022 г. екип от учени публикува проучване на вулканичните характеристики на Mare Fecunditatis в списание Remote Sensing.

Mare Tranquillitatis е богат на вулканични характеристики, включително тръби от лава. В статия от 2022 г. се посочва, че нито една мисия до повърхността на Луната не е изминала повече от 40 км.

Китай не е първият, който се интересува от лавовите тръби.

Идеята съществува от дълго време, но не след дълго Китай и други космически държави ще бъдат в състояние да ги изследват и да започнат сериозно да се занимават с изграждането им.

Явлението "синя Луна"
Коментари 1
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

1 коментар
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 2 минути

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 7 минути

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур

Свят Преди 1 час

Визитата има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 1 час

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 9 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 10 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 11 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 12 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 12 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 13 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

Съдът отложи делото срещу Марин Димитров

България Преди 13 часа

Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров