Н АСА успешно е приложила нова технология, която използва отразената от Луната слънчева светлина, за да повиши точността на сателитите. Космическата агенция обяви, че технологията air-LUSI се използва за сателитите, с които се наблюдава Земята.
air-LUSI (въздушнo измерване на лунния спектър) е била монтирана на самолета ER-2 (на снимката) на НАСА. Направени са няколко полета от 12-ти до 16-ти март т.г., като през това време е измерено количеството светлина, което се отразява от Луната.
Това е постоянен източник на светлина и позволява на учените да го използват като индикатор за подобряване на точността на измерванията на спътниците, които изследват Земята. "Луната е изключително стабилна и не се влияе значително от фактори като тук на Земята например климатта. Тя става много добро средство за калибриране на измервателни уреди и е като независим оценител, чрез който можем да настроим уредите си и да видим какво се случва на планетата", коментира Кевин Търпи, един от главните изследователи на air-LUSI.
"Блу ориджин" достигна до ръба на космоса за четвърти път
НАСА има над 20 спътника, които наблюдават Земята. Много от тях измерват вълните на светлината и как те се отразяват, разпръсват, абсорбират и излъчват от повърхността на Земята, включително върху вода, суша и атмосфера. Измерват се множество различни части на спектъра и всеки инструмент е със специфична задача.
За да има достоверна информация и тя да може да се съпоставя и събира от различните инструменти, всички те трябва да са настроени точно. Тогава учените получават най-подробна картина. Отразената от Луната светлина, помага за тази настройка и дава възможност на учените да проследяват глобалните промени за дълъг период от време.
Космическата икономика може да струва трилиони
За да е максимално презицен, air-LUSI трябва да е високо. Затова самолетът ER-2 лети на височина 21 300 метра, на над 95% от атмосферата. Така апаратът събира точна информация, без отражения и смущения. Точността на данните е над 99%.
Потвърдените екзопланети вече са над 5000
НАСА удължи живота на космическата станция
Първият полет на air-LUSI е през ноември 2019 г. От тогава досега уредът се доусъвършенства и повишава точността си. Вече е постигнал именно търсените от учените над 99% точност и може да се използва уверено от учените.
5 любопитни факта за новия космически телескоп
НАСА се притеснява от недостиг на астронавти
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!