Н аличието на "перфектната тройка" в една романтична връзка – силна любов, сексуално желание и дългосрочно обвързване – може да изглежда невъзможно, но не е толкова необичайно или недостижимо в брака, колкото сме свикнали да мислим.
"Ние сме родени да обичаме",
пише антропологът и автор на книгата "Защо обичаме" Хелън Фишър. "Това чувство на въодушевление, което наричаме романтична любов е дълбоко вкоренено в мозъка ни. Но може ли да продължи?"
Науката ни казва, че романтичната любов може да продължи по-дълго, отколкото предполагаме. В западната култура сме склонни на доста цинично отношение към перспективата за романтична любов (за разлика от "другите" любови като похот и дългосрочно обвързване), която може да устои на времето и да преодолее всички препятствия. Цифрите говорят в подкрепа на това наше схващане – почти 50% от браковете завършват с развод.
В дългосрочните партньорства, които все пак устояват на времето, романтичната любов често избледнява в дружба и любов близка по-скоро до приятелството, отколкото до тази на влюбена двойка.
Независимо колко цинично е отношението ни към перспективата за любов, която трае цял живот, все още това е към което всички се стремим. В едно американско проучване 91% от жените и 86% от мъжете са категорични, че не биха встъпили в брак с някого, който притежава всички важни за тях качества, но в когото не са влюбени.
Този тип любов е добра както за брака, така и за здравето ни. Романтичната любов, без жаждата и манията в ранните етапи на влюбването, може и съществува (макар и не често) в дългогодишните бракове, установяват изследвания. Това е свързано с брачното удоволствие и личното самочувствие на отделната личност.
Въпреки, че науката ни е дала някои отговори за същността на любовта и романтичните отношения, тази основна област в човешкото съществуване е нещо като мистерия.
Любовта, особено дълготрайната е "най-изследваната, но и най-малко разбираната област в психологията".
Възможно е да има повече въпроси, отколкото отговори, но знаем, че и двете – и да си влюбен, и да встъпиш в брак оказват благотворно влияние върху нашето физическо и психическо здраве.
Романтичната любов, която трае цял живот е възможна
Въпреки високия процент на разводите, изневерите и семейната неудовлетвореност, проучване от 2012 г, проведено сред двойки, женени от десетилетие, показва, че 40% от тях казват, че са "много силно влюбени". Установено е също така, че при двойките сключили брак на 30 или повече години 40% от жените и 35% от мъжете заявяват, че са влюбени в партньора си.
Ако това не звучи убедително – научни изследвания в областта на неврологията доказват, че романтичната любов може да трае цял живот.
При проучване от 2011 г. са наблюдавани кои области от мозъка се активират при хора в дългосрочни романтични партньорства (женени средно 21 години) и са сравнени с хора, наскоро попаднали в плен на любовта.
Резултатите показват сходна мозъчна активност при двете групи. Това доказва, че хората могат не само да се обичат за дълги периоди от време, но и да остана влюбени един в друг.
"Нашите мозъци виждат дългосрочната страстна любов като цел, която носи награди. Наградите могат да бъдат намаляване на тревожността и стреса, чувство за сигурност, състояние на спокойствие и съюз с друг човек", казват специалистите.
Поддържайте на чувството за "сляпата любов"
Когато за първи път се влюбим в някого, ние сме склонни да му се поклоним до земята, да го виждаме като най-атрактивния, най-талантливия, най-умния човек около нас. В крайна сметка след месеци и години ние може да свалим партньора си от този пиедестал, но поддържането на чувството за "любовна слепота" е от решаващо значение за дълготрайна страстна любов.
Винаги опитвайте нови неща заедно
Скуката може да бъде сериозна пречка за трайна романтична и страстна любов и успешните двойки намират начин да запазят нещата интересни.
Психологически изследвания показват, че двойки, които изпитват най-силна любов са тези, които не само се радва на силно физическо и емоционално привличане един към друг, но и които опитват и правят нови неща заедно.
Избягвайте отчаянието като запазвате независимостта си
Отчаянието е враг на дългосрочното желание (важен компонент на романтичната любов). Защо сексуалното желание често избледнява с течение на времето дори и при най-любящите взаимоотношения.
Отчаянието и обгрижването на партньора (които често се появяват при търсене на партньорство с само с цел сигурност и стабилност) убиват еротичната искра. Ако искате да я задържите, дайте на партньора си свободата да прави това, в което е най-добър, не изземайте всички функции и когато видите половинката си толкова уверена и лъчезарна, ще я погледнете и с по-други очи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!