Н АСА изстреля към Луната нова сонда. "Лади" (LADEE, Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) има три специални инструмента, включително два спектрометъра, с които ще събира подробни данни за структурата и химическия състав на много тънката лунна атмосфера и ще определя състава на праха, оставащ близо до повърхността.
Прахът може да обясни тайната на светлините, наблюдавани от астронавтите на "Аполо" между 1969 и 1972 г. на лунния хоризонт, точно преди изгрев слънце, съобщава НАСА .
Мисля, че атмосферата на Луната - чиято плътност е 1/100 000 от тази на Земята - не е основният приоритет на мисията, а по-скоро прахът, който може да предизвика проблеми за оборудването при дългосрочните лунни мисии, обясни Джон Логсдън, бивш директор на Института "Спейс полиси" във Вашингтон.
Апаратът е с размерите на малък автомобил, но тежи само 383 кг, от които 135 кг е горивото. Той ще пътува до Луната 30 дни.
Сондата ще остане на лунна орбита не по-малко от 100 дни.
Връзката с апарата за пръв път ще се осъществява с помощта на лазерни технологии. Тя ще е поне шест пъти по-бърза от радиокомуникациите, като използва с 25% по-малко енергия.
НАСА се надява да прилага подобна комуникационна система в бъдещите междупланетни полети.
Няколко страни, и по-специално Китай, изразиха намерението си да изпратят апарат до Луната. Пекин заяви миналата седмица, че лунната му експедиция ще бъде факт до края на 2014 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!