Остават броени дни до първия кастинг за петото издание на конкурса "Лаборатория за слава FameLab", който търси българското лице на науката за 2011 г.
Домакин ще бъде Софийският университет "Св. Климент Охридски".
Учените, които искат да приемат това предизвикателство, трябва
да се явят
в 11,00 ч. на 9 април (събота) в Аулата на университета с предварително подготвена презентация на научна тема.
Препоръчително е желаещите да се регистрират чрез формуляра, който е публикуван на интернет страницата на Британския съвет, където могат да се запознаят по-подробно с условията на конкурса и дори да намерят линкове към видеозаписи от минали години.
Тези, които пропуснат да се запишат до петък (8 април) могат да се явят на следващия кастинг в Пловдив (16 април, 11,00 ч., в Съюза на учените в България, ул. "Митрополит Паисий" №6) или да дойдат в Аулата на СУ на 9 април и да участват, след като минат предварително регистрираните кандидати.
Практиката до момента показва, че понякога дори хора от публиката решават импулсивно да се включат, вдъхновени от представянията на другите участници. Входът за публиката е свободен.
Кандидатите могат да бъдат от цялата страна,
но трябва да бъдат от природо-математическите науки – да преподават в училище или ВУЗ, да работят в изследователски или приложни институти, или да са студенти със задълбочени познания и опит от своята област.
Конкурсът е създаден по оригинален формат на Челтнъмския фестивал на науката, където се провежда и международният финал. Тази година международното участие ще е още по-голямо и вече 17 страни се включват в надпреварата.
Жури от учени и журналисти
ще следят триминутните представяния да са научно верни, поднесени достъпно и харизматично. Тази година журито на кастингите ще бъде в състав:
- Георги Балджиев – ботаник, Институт по Ботаника на БАН, втора награда на журито във FameLab 2007, автор на блога bionovini.wordpress.com
- Ивайло Славов – физик, презентатор на Café Scientifique, метеоролог "ТВ-Мет"
- Вера Гоцева – журналист
Конкурсът "Лаборатория за слава FameLab"
се провежда във формат, добре познат от популярни телевизионни предавания – регистриралите се кандидати се явяват на живо на първоначален кастинг в един от двата града по избор – Пловдив и София. Участниците не са ограничени в избора на град за явяване на първи кръг.
Всеки трябва да подготви две триминутни научно-достоверни, атрактивни и разбираемо поднесени представяния на научна тема. Явяването на кастинга е с изпълнение по избор на кандидата. То може да включва песен, танц, поезия, изображения или да бъде представено по друг атрактивен начин, но без компютърни презентации. Темите трябва да са от природо-математическите и инженерни науки, но могат да разясняват както фундаментални понятия, така и съвременни научни открития.
Новост в тазгодишния конкурс
ще бъдат мини-финалите в края на кастинга, за по-прецизно подбиране на най-добрите кандидати. Ето защо кандидатите ще трябва да имат готовност и с второ представяне в случай, че бъдат избрани от журито.
Друга новост на кастингите тази година ще бъдат мини-майсторските класове, които ще се организират в деня на кастинга за кандидатите, които желаят да се възползват от тях.
Една от най-големите награди за всички, класирали се финалисти за националния финал в София, е участието им в майсторски клас по комуникация на науката. В него ще могат да усъвършенстват своите умения за комуникация с помощта на британски и български преподаватели.
Желаещите да участват могат да получат повече информация за конкурса, подготовката и формуляри за регистрация: BritishCouncil.org
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!