Т ъй като астронавтите на борда на Международната космическа станция (МКС) пътуват на над 400 километра над повърхността на Земята, не е необичайно да забележат любопитни неща на Земята.
Такъв е случаят с кървавата гледка, която се разкрива от планетата – сякаш се вижда изтичаща кърваво червена течност.
Има много причини за това явление (нито една от които не включва проливане на кръв, доколкото ни е известно).
Science break.
— Firecaptain and Jack (@Firecaptain16) November 4, 2023
This image, taken by an astronaut on the International Space Station, shows the reddish-brown waters of the Betsiboka River Delta in Madagascar. The color is caused by the transport of iron-rich sediment. pic.twitter.com/FfILX8X4ha
Както е обяснено от Земната обсерватория на НАСА, изображенията са заснети с помощта на скромна цифрова камера Nikon през септември 2023 г. от член на екипажа на Експедиция 69 и друг от екипажа на Експедиция 70.
Първият кадър, заснет на 7 септември, показва Лагуна Колорада в Боливийските Анди, която тече по протежение на Южна Америка. Тук ръждивочервеният оттенък е от процъфтяването на червените водорасли в резултат на оптималните условия на околната среда, най-вече свръхсолените плитки води.
Подобен процес се случва във водни обекти на други места по света, като Голямото солено езеро в Юта, което често придобива тъмнорозов оттенък. Това може дори да е причината, поради която Библията говори за река Нил, която тече с кръв по време на чума и раздори.
The brightly colored Laguna Colorada in the Bolivian Andes Mountains. This shallow salt lake is the center of a wildlife reserve and is home to a vast number of flamingos. pic.twitter.com/z0bxDnDJAK
— Shane Kimbrough (@astro_kimbrough) May 19, 2021
Втората снимка, направена на 30 септември, показва делтата на река Бетсибока в Мадагаскар. Въпреки че водата изглежда по подобен начин, различен процес причинява оцветяването ѝ. В този случай реката е червена поради богати на желязо утайки във водите ѝ.
Това е процес, подобен на този, който може да се наблюдава в прословутия „Кървав водопад“ в Източна Антарктика. Това уникално място било видяно за първи път от хората през 1911 г. от британския изследовател Томас Грифит Тейлър по време на една от ранните антарктически експедиции на европейците. По онова време Грифит и екипажът му смятали, че цветът се дължи на червените водорасли - и това е разбираемо.
Проучване от 2023 г. обаче установи, чрез анализ на проби от водата на „Кървавия водопад“, че те изобилстват от богати на желязо наносфери, които стават червени, когато се окисляват.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!