Т айвански учени установиха, че покриването на люспите на кромид лука със злато ги прави гъвкави и разтягащи се като мускули, съобщиха в. "Индипендънт" и в. "Лос Анджелис таймс".
Откритието ще помогне на специалистите да създадат изкуствени мускули за роботи. То ще има приложение и в здравеопазването.
Клетките точно под люспата на кромида са свързани по уникален начин. Те остават меки и гъвкави, дори когато се свиват. Това качество е трудно за възпроизвеждане при досегашните изкуствени мускули.
Учените от Националния университет на Тайван са взели един слой клетки от кромида, измили са го, изсушили са го със замразяване, така че да премахнат водата, но клетките да останат. Това е направило слоя крехък, затова е обработен със специален протеин, който да го втвърди.
За да се движи слоят като мускул, учените са приложили към него електричество със специално оборудване. Преди това обаче се е наложило да го покрият със злато, за да стане проводим.
При промяна на напрежението ципата се движела като истински мускул. С различно напрежение, приложено в основата и на върха, учените са успели да контролират как тя се извива и свива като човешки мускул.
Засега проблем е, че прилаганото напрежение трябва да е високо. Ако изкуственият мускул се контролира от компютърен чип и малки батерии, което е необходимо за повече приложения, той трябва да работи с много по-малко енергия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!