К огато построяването му приключи, Европейският екстремно голям телескоп ще е най-големият на света с огледало с диаметър 40 метра.
Един астроном обаче предлага нещо много по-амбициозно.
Еквивалентът на телескоп с огледало с диаметър от 150 метра, което ще използва земната атмосфера като природния еквивалент на двойноизпъкнала леща.
Астрономът Дейвид Кипинг от Университета в Колумбия, САЩ, установява, че телескоп, поставен малко по-далеч от орбитата на Луната с диаметър едва 1 метър, би могъл да използва най-горния тънък слой на земната атмосфера, така че да фокусира бледи и далечни обекти и да получава техни изображения с огромно увеличение.
The Terrascope.
— David Kipping (@david_kipping) 2 август 2019 г.
Turning Earth into a telescope - https://t.co/3DLno9Sq9t pic.twitter.com/urOF1dHcVt
Точно както една гигантска космическа лупа.
Земната атмосфера е прекалено динамична за да позволи на подобен телескоп да прави изображения, които да успяват да се конкурират с тези на „Хъбъл”, казва Кипинг.
Той обаче ще може да открива много бледи и дребни обекти, включително екзопланети и астероиди, застрашаващи планетата.
Кипинг е съгласен, че са нужни още експерименти, за да се докаже ефективността на идеята, но астрономът е категоричен, че технологията за създаването на подобен телескоп вече е налична.
Когато астрономите за пръв път прочитат предложението на Кипинг, са развълнувани, но и предпазливи към тази амбициозна идея.
Мат Кенуърти от Университета в Лайден, Нидерландия, споделя, че е бил „изумен от това колко усилия е хвърлил Кипинг в разработването на идеята”, но според него са нужни още доказателства за това, че тя би проработила.
Брус Макинтош от Станфордския университет добавя: „Това е много интересна идея, но определено има нужда от много детайли, които предстои да бъдат обсъдени и преразгледани.”
Кипинг е популярен със своите изследвания и наблюдения с цел откриването на естествени спътници в извънземни планетарни системи.
Той споделя, че идеята за гигантския телескоп идва преди 13г., когато се занимава с изучаването на интересен атмосферен феномен.
Дори и идеята все още да изглежда неизпълнима, Кипинг е доволен, че е провокирал учените да ѝ обърнат внимание и да я обсъждат.
„Това е само първата крачка”, казва той.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!