Н е само Земята страда от прекалено замърсяване и голямо количество боклуци. Пространството около планетата също става все по-задръстено от космически боклуци, които стават проблем. За съжаление, той все още няма достатъчно ефективно решение, съобщава онлайн изданието Engadget.
Новината идва на фона на съобщението, че модулът на първата китайска космическа станция "Тянгун-1" ще падне неуправляемо в атмосферата и части от него дори могат да паднат в Европа. Това далеч не е единственият инцидент.
Неуправляема китайска станция заплашва Европа
Пред лятото на тази година резервоар от космическа ракета падна на улица в Суматра. За щастие, нямаше пострадали при инцидента.
Резервоар от космическа ракета падна на градска улица
Първият български частен сателит излетя в САЩ
В околоземните орбити обаче има десетки хиляди отломки, елементи и космически апарати, които стават все по-голям проблем. През 1963 г. американските военни са извели в космоса 480 млн. наноантени с размерите на игла. Идеята - да се провери дали подобна конфигурация може да се използва като рефлектор на радиосигнали. В последствие методът е заменен от сателити и тези наноантени са отпадък.
Досега в историята в орбита са изведени над 7000 сателита, но само около 1500 от тях са активни. Други са се разпаднали или изгарят в атмосферата. Въпреки това има много отломки. Учените изчисляват, че около Земята има над 20 000 отломки с размера на бейзболна топка и още 50 000 отломки с размера на стъклено топче. И това са само обектите, които могат да се следят. Тези с по-малки размери са непроследими, но учените смятат, че са милиони.
Мъск иска SpaceX да използва една ракета два пъти за 24 часа
SpaceX успешно използва два пъти капсулата Dragon
Дори и най-малките космически отломки са много опасни за действащото оборудване в орбитата. Те се движат с много висока скорост. През 1983 г. миниатюрна люспа боя удря предното стъкло на совалката Challenger със скорост от 27 300 км/ч, при което оставя в стъклото яма с размерите на грахово зърно. Това се е случвало на всяка мисия и за да предпази стъклата на совалките, те започнали да се движат в орбита обърнати надолу и назад. През 2009 г. пък космическа отломка проби корпуса на модул на Международната космическа станция, което принуди екипажа да се евакуира на борда на кораба "Союз".
Според учените проблемът с космическите отпадъци ще става по-сериозен. Той все още не е достигнал критична маса, но я доближава. В момента учените могат единствено да следят по-едрите отломки и да променят курса на сателити, кораби и други космически апарати, когато има риск от удар.
Какво ще се случи, ако астероид удари Земята
Стивън Хокинг: До 100 години трябва да напуснем Земята
Междувременно НАСА и Европейската космическа агенция разработват различни методи за събиране на космическия боклук. Едната е използване на кабел над 8 км, който с помощта на земното магнитно поле да привлича отломките в голяма мрежа и да ги изтегля от орбитата. Европейската агенция има сходен проект, но и допълнителен космически харпун, който да улавя едрите отломки и неработещи сателити. Частни компании също проучват различни възможности. Всички тези проекти обаче за сега са все още на години разстояние от реализиране.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!