К осмосът и особено орбитата около Земята, постепенно се превръща в атрактивна среда за икономически проекти. Това е зона, която дълго време беше трудно достъпна за бизнеса заради огромните разходи, но ситуацията постепенно се променя и се преминава към нов подход, съобщава Engadget.
"Преминаваме от модел, в който предимно правителствата финансираха проектите в космоса, в друг, който ще е много по-концентриран върху комерсиалния сектор", казва Дъглас Териер, ръководител на отдела за визия и технологии към Космическия център "Джонсън" към НАСА по време на конференцията SXSW 2022.
Териер допълва, че успехът на компании като SpaceX, Axiom и Intuitive Machines, бързо създаде около тях голям брой стартиращи компании, които предлагат голям брой допълнителни услуги и подкрепа на космическата икономика. Според него "космосът е най-важната сфера, в която САЩ трябва да продължат да са световен лидер и искаме да постигнем това чрез нов модел, в който да се използва комбинация от иновации и експертиза от и извън НАСА".
Потвърдените екзопланети вече са над 5000
Интересът на бизнеса към космоса винаги е бил голям, но значителните разходи и високата степен на сложност и риск на космическите проекти, го правят недостъпен за повечето фирми. Затова и НАСА иска следващата космическа станция да е комерсиална, като в нея да участват и частни фирми и дори да има повече от един такъв проект.
Работата на компании като SpaceX, Blue Origin и други, които целят да намалят цената на космическите пътувания, също ще има допълнителен мотивиращ фактор. Axiom например също работи в тази посока, като още през април т.г. компанията ще изпрати първия изцяло частен екип на Международната космическа станция. Компанията иска до 2028 г. да закачи към станцията и първия изцяло частен модул.
НАСА започна прехода към "икономика в ниска орбита"
"Смятаме, че икономиката в ниска околоземна орбита е икономика за трилиони долари и ще създаде много възможности - от биопринтиране на органи до изцяло нови оптични кабели. Напълно съм убеден, че до 15-20 години ще бъдем заобиколени от обекти, които са произведени в космоса и за които не можем да си представим как сме живели без тях", казва Мат Ондлър, главен технически директор на Axiom.
Aстронавтите масово се оплакват oт странни болки
НАСА удължи живота на космическата станция
Териер допълва, че космическата икономика вече е на стойност около 400 млрд. долара. Ще има много предизвикателства, като ще се създаде изцяло нова индустрия, допълва техническият директор на Intuitive Machines Тим Крейн. За нея ще са нужни хора от всички сфери, които да създават нови машини, проекти, да измислят решения за транспорт на сурови материали и готовите продукти дори маркетинг специалисти да популяризират темата и т.н. "Не става дума само за космически инженери, а за много хора, които да участват в тази икономика за трилион долара", казва Крейн.
5 любопитни факта за новия космически телескоп
НАСА се притеснява от недостиг на астронавти
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!