Мъ ъчни импланти, частично изградени от коприна, може да се "разтопяват" върху повърхността на мозъка, осигурявайки фина връзка за пренасяне на нервните сигнали.
Опити с нежните, гъвкави електроди са били извършени върху котка и са записали сигналите много по-ясно от твърдите устройства.
Резултатите бяха обявени от експертен екип на три американски университета в журнала Nature Materials.
Откритието дава надежда за болните от епилепсия или с увреждания на гръбначния стълб. Имплантите биха могли дори да регулират движенията на изкуствените крайници.
Джон Роджърс от Университета в Илинойс, както и неговите колеги от Университетите в Пенсилвания и Бостън, създали имплантите, използвайки протеин от коприна и тънки метални електроди.
Коприната е биосъвместима и разтворима във вода, което позволява да се "разтопява" по мозъчната кора, оставайки електродите отпечатани, втъкнати в нейните контури.
Подобни импланти имат потенциал да максимилизират контакта между електродите и мозъчната тъкан, като едновременно с това възможно най-малко увредят мозъка, твърдят учените.
Имплантите били изпробвани върху котки, които били под упойка, но очите им функционирали нормално. Електродите регистрирали изпратените от тях сигнали, които показали някаква картина.
Копринените импланти могат да бъдат в основата на редица уреди в сферата на неврологията, предназначени за терапия на хора с различни неврологични разстройства.
Със своята чувствителност електродите биха могли например да засекат началото на епилептичните припадъци и да излъчват импулси, с които да ги неутрализират.
Мозъчните сигнали с помощта на тези импланти биха могли също така да задвижват и протези на крайници.
Създадоха копринени мозъчни импланти
Откритието дава надежда за болните от епилепсия, с увреждания на гръбначния стълб или с изкуствени крайници
21 април 2010, 18:05
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!