Учените от години мечтаят да създадат изкуствен разум, по-мощен и по-съвършен дори от човешкия. Разбира се, това е трудна задача, защото природата се е постарала максимално, когато ни е създавала, и ни е дарила с великолепен, неповторим, изпипан до съвършенство мозък (за който самите ние знаем твърде малко). И все пак изобретатели от цял свят непрекъснато опитват да създадат все по-разумен и висш изкуствен интелект.
Първата свръхразумна машина се появи през 1997 г. под името Deep Blue. Базираният на 256 паралелно работещи процесора суперкомпютър успя да победи световния шампион по шахмат Гари Каспаров. С това започна непрекъснатият стремеж за създаването на все по-умни и умни компютри, изпълняващи поставените им задачи максимално бързо.
За да постигнат целите си, учените се обърнаха за помощ към биологията, опитвайки се в своите разработки да копират мозъците на живи същества - на първо време на животни. Например само преди няколко години от IBM и Швейцарския федерален технологичен институт Лозана, работещи по проекта Blue Brain, съобщиха, че са успели да имитират напълно части от мозъка на мишка. Огромният успех накара учените да обявят следващата си стъпка - копиране на дейността на човешкия мозък. Плановете им обаче все още не се осъществени.
Междувременно специалисти от университета Мичиган неочаквано откриха, че мозъкът на котките може да разпознава лица много по-бързо и детайлно от всеки друг съществуващ към момента суперкомптър. Затова беше решено мустакатото четириного да стане модел за реализирането на нов проект. А именно - моделиране на сложна компютърна система, базирана на мозъка на домашна котка.
Сега вече има базисна разработка, имитираща котешкия мозък. Тя е дело на учените от университета Мичиган. Състои се от две електронни вериги, съединени с мемристор (на англ. - memory resistor, подобно на резистора устройство, което дава надежда на експертите да направят компютрите по-бързи и съвършени). Мемристорът изпълнява ролята на синапс - специфична структура, която съединява невроните в мозъка на бозайниците.
"Днес това е най-модерният суперкомпютър, способен да се сравнява по ефективност с мозъка на котка при изпълнението на задачи. Това е машина, обединяваща повече от 140 000 процесора. И въпреки това котката е способна да реагира 83 пъти по-бързо", разказва един от ръководителите на проекта - професор Вей Лу.
Сега на учените предстои да усъвършенстват своята разработка. Ако усилията им бъдат успешни, резултатът ще бъде принципно нов компютър - икономичен, компактен, бърз, портативен и способен на самостоятелно обучение. И всичко това - благодарение на умния мъркащ, мустакат бозайник.
По материали на toneto.net.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!