К ометата Лавджой тази седмица ще се приближи максимално до Земята - на разстояние 70,2 милиона километра, съобщи в. "Индипендънт".
Кометата, известна преди като С/2014 Q2, е наречена на австралийския астроном Тери Лавджой, който я откри през август.
От няколко седмици зеленикавото ѝ сияние радва хората в Южното полукълбо. Според Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА тя ще е най-близко до Земята на 7 януари. Тогава с бинокли и телескопи ще могат да я видят и живеещите в Северното полукълбо.
Кометата ще е подходяща за наблюдение и в небето над България.
Тази вечер италианският проект "Виртуален телескоп" ще излъчва на живо кадри с кометата Лавджой в интернет, съобщи сайтът "Спейс". Още едно такова предаване е насрочено за 11 януари.
Поразителният цвят на кометата се дължи на два газа, които излизат от нея - цианоген и двуатомен въглерод, които светят в зелено, когато през тях преминава слънчева светлина.
След тази седмица кометата постепенно ще се отдалечава от Земята и Слънцето и бързо ще избледнее на небето. Следващото ѝ доближаване до Земята ще е след около 8000 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!