Ке ета със светеща опашка ще може да бъде забелязана на небосклона през март.
Следващият път, когато това събитие ще може да бъде наблюдавано, е чак след 110 000 години, съобщи "Прис асосиейшън", цитирано от "Мирър".
Кометата 2011 L4 Панстарс е пътувала милиони години от облака на Оор – огромна колония от ледени тела, намиращи се на ръба на Слънчевата система.
През март тя ще се вижда ниско на небосклона на запад.
На 12 и 13 март 2011 L4 Панстарс ще премине близо до луната и ще може да бъде видяна най-добре, но с бинокъл или телескоп.
"Ще можем да я видим, но по здрач, което значи, че няма да е толкова ярка, колкото първоначално се надявахме... Но кометите са непредсказуеми", заяви Робин Скагел – от британското Общество за популярна астрономия.
Към края на месеца кометата ще избледнее още, но ще е по-високо на небосклона и вероятно ще се вижда по-лесно.
Около 30 март пътят й на север ще я доближи до галактиката Андромеда.
Друга комета се очаква да премине много по-зрелищно по нощното небе през ноември.
Кометата Исон ще се доближи до Слънцето и ще е толкова ярка, че може да се вижда и през деня. Все още обаче е рано за точни прогнози.
Комета със светеща опашка ще премине край Земята този месец
На 12 и 13 март 2011 L4 Панстарс ще премине близо до луната и ще може да бъде видяна най-добре, но с бинокъл или телескоп
4 март 2013, 21:39
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!