У чени са открили "активност, подобна на комета", около 2009 DQ118 - обект, за който се предполага, че е астероид. Това е пример, че класификациите на обектите в нашата Слънчева система са създадени за наше удобство.
Проектът Active Asteroids е накарал доброволци да претърсят архивни данни за обекта 2009 DQ118, за да видят дали той е проявил някаква "активност, подобна на комета". Експертите са открили повече от 20 изображения от март 2016 г.
Според екипа, който участва в проекта, изображенията показват "ясни признаци на опашка, подобна на комета". Последващите наблюдения с телескопа “Магелан Бааде”, който е с ширина 6,5 метра, разкриха повторна активност по време на приближаването на обекта към Слънцето тази година.
Според учените странното поведение на кометата се дължи на превръщането на ледовете директно в газ (сублимация), когато температурата им се повиши над точката на топене.
Citizen Scientists Find An Object Blurring The Line Between Comet And Asteroidhttps://t.co/JNQGaACoNU
— IFLScience (@IFLScience) November 13, 2023
Съществуват различни обяснения за активните астероиди, които могат да изглеждат като комети. Сблъсък между два астероида може да изхвърли прах, който да образува кометоподобен облак. Други астероиди се въртят толкова бързо, че преодоляват собствената си гравитация, като изхвърлят материал от повърхността си.
Възможно ли е това всъщност да е комета, маскирана като астероид? Или може да има някакъв неизвестен процес, който да превръща астероидите в активни? Тези въпроси си задават учените по отношение на странния космически обект.
Хилдите са група астероиди и комети, които се намират между основния астероиден пояс и Троянските острови и имат обща орбита с Юпитер. Те имат орбитален резонанс 3:2 с Юпитер - т.е. извършват три обиколки за времето, за което Юпитер прави две. Мощната гравитация на Юпитер блокира астероид, който навлиза в такава орбита, така че ние знаем за 5 000 обекта, а несъмнено има много повече, посочват изследователите.
2009 DQ118 обаче не е част от Хилдите, а квазихилдите. Това не са пиратски копия от популярен телевизионен сериал, а обекти, които временно се влияят от орбитата на астероида “Хилда”, но могат и да се разклатят, подобно на земните квазилуни. В древногръцките разкази за поведението на Юпитер има известна доза истина - не е разумно да се пречи на царя на боговете. Много квазихилди комети, които за кратко се измъкват от резонанса си, в крайна сметка се разпръскват в Юпитер, като сред тях вероятно е и най-известната комета, загинала от удар в Юпитер - “Шумейкър-Леви 9”.
The sun is blinding us to thousands of potentially lethal asteroids. Can scientists spot them before it's too late? https://t.co/Xirq8FPaDr
— georges gillard (@georgesgillard4) November 13, 2023
Когато ги наблюдавате от земята е трудно да се различи комета от астероид, съобщава IFLScience.
НАСА посочва, че астероидите са скали, а кометите - предимно лед. Възможно е обаче да са смесица и от двете и често категоризираме обектите, преди да знаем състава им, като използваме орбитите им. При приближаване към Слънцето ледът се превръща в газ, което води до "кометна активност", включително познатата опашка срещу Слънцето, но в близост до Юпитер повечето лед остава замръзнал. Това коментират изследователите от НАСА.
Ако прилича на комета (поне при приближаването си към Слънцето), това прави ли 2009 DQ118 комета?
Според определенията на астрономите обектът 2009 DQ118 не е комета.
Известни са по-малко от 50 активни астероида, което прави всеки един от тях ценен за разбирането на това, защо границата между астероид и комета може да бъде толкова размита. Съществуват активни астероиди, но те представляват малка част от Хилдите. Според учените от НАСА това също е неизяснен проблем.
Квазихилдите имат орбити, които са малко извън съотношението 3:2 с Юпитер. Техните орбити могат да бъдат подобни на Хилда в продължение на хиляди години, преди да избягат от резонанса. Досега е установено, че само около 5% от квазихилдите проявяват кометоподобна активност, но това все пак е много повече, отколкото сред истинските Хилди или други астероиди, коментират изследователи.
Съществуването на тези активни астероиди от какъвто и да е клас показва, че в Слънчевата система има запаси от летливи ледове, чието разпространение и произход не са добре известни. Един ден те дори биха могли да бъдат ценен ресурс за мисиите за изследване на космоса, посочват експерти.
Активните астероиди са предназначени да помогнат за откриването на повече такива обекти, обясняват учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!