П овечето учени по света смятат, че динозаврите са изчезнали заради удар на Земята с астероид. Нворо проучване на астрономи от Харвард обаче променя обекта във фрагмент от комета, съобщава Ars technica.
В момента най-широко възприета е Хипотезата на Алварез - физикът Луис Алварез и неговият син Уолтър. През 1980 г. те предлагат идеята, че катаклизмът е предизвикан от космически обект.
Астрономи откриха рядко групиране на черни дупки
В последствие учените по света откриват и предполагаемия кратер в Мексико. Той реално е открит преди хипотезата, но последващите проучвания с данните на Алварез съвпадат с нужните критерии.
Ударът е довел до изстрелването на големи количества прах, отломки и сулфати в атмосферата, като е най-вероятно е предизвикал и мегацунами. Всичко това е влошило бързо и продължително климата на цялата планета, което е довело до масово измиране на видове.
НАСА с нова идея как да се търсят извънземни светове
Друго проучване от 2016 г. също потвърждава тази хипотеза. То е взело проби от центъра на предполагаемия кратер. Те са показали, че скалите там са били подложени на огромен натиск в рамките на няколко минути. Анализ от миналата година пък посочва, че ударът е бил във възможно най-лошия ъгъл и е предизвикал максимални щети. Енергията се изчислява на над милиард пъти мощта на атомните бомби над Хирошима и Нагазаки.
Според новия анализ на Амир Сираж и Ави Льоб, ударът не е с астероид, а с фрагмент от комета, като те са изчислили и приблизителното ѝ местоположение. Льоб вече придоби слава с мнението си, че астероидът Oumuamua може да е дело на извънземна цивилизация.
Досега се смяташе, че астероидът, убил динозаврите, е с произход между Марс и Юпитер. Статистическият анализ и гравитационните симулации на Льоб и Сираж обаче посочват, че най-вероятният произход е от краищата на Слънчевата система в Облаката на Оорт. От там идват повечето познати комети.
Сондата на ОАЕ достигна орбитата на Марс
Анализът показва, че най-често близките разминавания между Земята и комети и астероиди се случва след като обектите са преминали много близо до Слънцето и са били ускорени от него. В допълнение, кометите с диаметър между 10 км и 60 км най-често няма да издържат на центробежните сили и се разпадат на голям брой фрагменти.
Именно такъв фрагмент е вероятният причинител на измирането на динозаврите. Анализът също така посочва, че гравитационното поле на Юпитер е вероятният "старт" на кометата и е "издърпана" от Облака на Оорт.
Льоб и Сираж също така изчисляват, че подобни сблъсъци са сравнително често явление заради комети, но не и заради астероиди. Според тях Земята може да има по един такъв сблъсък на всеки 250 000 до 730 000 години. Въпреки това няма данни кога е бил последният подобен катаклизъм.
НАСА иска постоянна база на южния полюс на Луната
Още един прототип на Starship се взриви при кацане
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!