С несъразмерно големите си мускули, които могат да упражнят сила, 30 пъти по-голяма от теглото й, пиранята задминава всички хищници в животинското царство.
Голямата бяла акула, хиената, алигаторът несъмнено имат силни челюсти. Ако обаче бъдат съпоставени захапката, масата и размерът на животното, първенството държи черната пираня.
По този показател тропическата риба задминава дори праисторически чудовища, като тиранозавъра и мегалодона - гигантския предшественик на бялата акула.
Учените са рискували да останат без пръсти, за да уловят 15 черни пирани в басейна на Амазонка и да им поставят измерващо устройство в устата.
Рибите, които са с дължина от 20 до 37 см, "с готовност се оставиха да ги обработват, но все пак хапеха от защитен рефлекс", пишат биолозите.
Силата на захапката на черната пираня достига 320 нютона, почти три пъти повече от тази на алигатор със същия размер.
Тя се дължи на изключително големите челюстни мускули - повече от 2 процента от общата маса и на много съвършен механизъм за затваряне.
Учените също изчислиха силата на захапката на изчезнал вид гигантски пирани - Megapiranha paranensis.
Тази праисторическа риба тежала около 10 кг, а дължината й била 70 см. Силата на захапката й обаче била от 1240 до 4750 нютона. Това е колкото на голямата бяла акула, която обаче тежи 400 кг.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!