Ие естни са наградите за "Изобретател на годината" и "Иновативна фирма" за 2012 г.
Снощи те бяха обявени от Патентното ведомство на България и Европейското патентно ведомство. Обявени бяха и имената на учените, вписани в Златната книга на българските откриватели и изобретатели за 2012 г.
За "Изобретател на годината" в категория "Химия и биотехнологии" са наградени Спартак Хаджиев, Нася Хаджиева, Дора Хаджиева, Зоя Рачковска и Михаил Петров.
Три поколения от едно семейство – на Спартак Хаджиев, са създателите на препарата "Катрапс" за лечение на тумори. Препаратът е разработен на основата на БЦЖ-ваксина (Bacillus Calmette-Geurin) и стимулира имунната система да се справи с раковите клетки. "Катрапс" има усилен противотуморен ефект, спира растежа на туморите и предизвиква намаляването или изчезването им.
Той е с минимални странични ефекти и блокира потискащото влияние на туморните клетки върху здравите клетки в организма. Препаратът се използва за лечение на всички форми на злокачествени новообразувания и при всички стадии от развитието на болестта. Освен български патент, препаратът е получил патент и от Европейското патентно ведомство.
Препаратът има най-добри резултати при лечението на най-разпространените туморни форми, каквито са ракът на гърдата, на белия дроб, ракът на дебелото черво, на простата, на матката и яйчниците, на стомаха, на ларинкса, мозъчните тумори и меланома.
В категория "Машиностроене и строителство" са наградени Огнян Алипиев, Ивайло Николаев, Генчо Попов и Димитър Зафиров - изобретатели на Хидромашина с вътрешно зацепване.
Машината дава по-висока производителност при минимални геометрични размери, която се дължи на по-голям обем на камерите за високо и ниско налягане, образувани от кухините на непрекъснато контактуващите повърхнини на три съвместно зацепени зъбни колела.
Хидромашината работи в режим на зъбна помпа и в режим на хидромотор в хидравличните системи на различни видове съоръжения.
В категория "Електроника и електротехника" е отрличен Енчо Попов Пълното име на изобретението е Безчетков алтернатор с ротор с клюнообразни полюси.
Предназначен е за зареждане на акумулатори. Произвежда електричество с постоянно напрежение за автомобили или обекти. Използва се при автобуси, пожарни и военни автомобили, специализирани коли за минната и строителната индустрия.
Алтернаторът на Енчо Попов превъзхожда аналозите, произвеждани от световните гиганти "Делко Реми", "Нихов" и "Престолайт" от САЩ, "Бош" от Германия, японския "Мицубиши". Той е на първо място по трите най-важни показатели за съвременните електрически машини: има по-висок КПД, по-висока надеждност и по-ниска себестойност.
Алтернаторът е патентован и в САЩ. Тестове с автобуси в САЩ са установили впечатляваща икономия на гориво – 15%. Алтернаторът се използва за първично вграждане в специализирани машини за армията на САЩ. Това е резултатът от 2-годишни тежки изпитания в реални условия.
За "Иновативна фирма" на годината е обявенКЦМ АД.
Дружеството е лидер в производството на цветни и благородни метали в Югоизточна Европа и в Черноморския регион. Акценти в работата са иновациите и опазването на природата, както и инвестиционната й политиката в човешките ресурси, модерните системи за управление, съвременната технологична и техническа база. За последните 5 години има издадени четири патента, регистриран е един полезен модел, а през миналата година са подадени две заявки за изобретение.
Изобретателите, вписани вЗлатната книга на българските откриватели и изобретатели 2012са:
Доцент д-р Виолета Андонова, която работи в областта на фармацията повече от половин век. Създала е над 120 лекарствени продукта, внедрени в производство. Сред тях са: "Темпалгин", "Ранитидин", "Фамотидин", "Фелоран", "Цинаризин" и др. Предстои регистрацията и производството на нови 35 фармацевтични продукта.
Водещ принцип в нейните разработки е усилването на терапевтичния ефект и намаляването на страничните реакции от основното вещество. Препаратите са защитени с 5 авторски свидетелства, 22 патента и 5 полезни модела.
Професор Сия Лозанова работи в областта на сензориката, нано- и микротехнологиите. Нейните технически решения се прилагат в медицината, при безконтактната автоматика и метрологията, военното дело и борбата с тероризма. Разработките й представляват пробив във високите технологии. Разработките на проф. д-р Лозанова са защитени с 15 действащи патента. В процедура за издаване на патент за изобретение са 24 заявки. Икономическият ефект от само едно от изобретенията й е над 650 хил. лв. Проф. Лозанова е носител на множество награди за изобретения и иновации в България и в чужбина. През 2008 г. тя получава най-престижната награда на БАН за млад учен в областта на инженерните науки "Професор Марин Дринов”.
Професор Владко Панайотов е създател на висшето образование в минното дело. Автор е на нова технологична схема за флотация на полиметални руди, метод за очистване на отпадъчни води, флотационна клетка и метод за извличане на ценни и благородни метали от концентрати и технологични отпадъци. Изобретенията му имат значим социален, екологичен и икономически ефект.
Носител е на орден „Стара планина” – І степен и на множество награди за принос към науката. Изобретенията на проф. Панайотов са защитени с 16 авторски свидетелства, 13 патента, 4 полезни модела. Към момента в процедура за издаване на патент за изобретение са 5 заявки.
Досега в Златната книга са вписани 114 автори и колективи.
Наградите бяха връчени от министрите Делян Добрев, и Сергей Игнатов, председателя на Европейското патентно ведоство Беноа Батистели и председателя на Българското патентно ведомство проф. Камен Веселинов.
Кои са изобретателите на годината
Създателят на препарата за лечение на тумори "Катрапс" Спартак Хаджиев бе отличен в ктегорията "Химия и биотехнологии"
20 октомври 2012, 09:24
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!