Н аселението на планетата е над 8 милиарда души и продължава да расте с всеки изминал ден, час и минута... Оказва се, че това може да се промени.
Очаква се растежът на населението на планетата да спре до 2050 г., след което ще започне рязко да намалява, достигайки брой от около 6 милиарда човека до 2100 г., това показват анализи, изследващи тенденциите на раждаемостта.
Изследването, проведено от неправителствена организация, прогнозира, че ако настоящите тенденции се запазят, населението на света, което към момента е 7,96 милиарда, ще достигне 8,6 милиарда към средата на века, преди да намалее рязко с почти 2 милиарда до края на века.
Тези прогнози за човечеството имат своите добри и лоши страни. Резкият спад на популацията ще облекчи малко екологичните проблеми, но далеч не факторът, от който зависи разрешаването им.
"Population size is not the key factor driving climate change. Instead, they pinned the blame on high levels of consumption by the world's richest individuals"
— Natalie Bennett (@natalieben) April 2, 2023
Yes. #PlanetaryLimits #ClimateEmergency https://t.co/mGfcZMMCoy
Намаляването на населението ще доведе до застаряващо общество, в което ще липсват работоспособни хора, а това допълнително ще отежни финансирането на здравеопазването и пенсионните фондове. Изследователите, членове на „Колектив Земята за Всички“, в койчо са включени еколози и икономисти, публикуваха своите проучвания на 27- ми март в working.paper .
“Известно ни е, че бързото икономическото развитие в страните с ниски доходи, повлиява сериозно раждаемостта“, казва директорът на „Център по Устойчивост към Норвежкото Бизнес Училище“ и ръководител на проекта „Колектив Земята за Всички“. „Достъпът на момичетата и жените до образование, по-добро здравеопазване и тяхната икономическа сила води до ниска раждаемост“
Това проучване е продължение на друго от 1972г, което предупреждава света за престоящата „популационна бомба“. Новите резултати се различават от тези на други настоящи прогнози. Например, през 2022г. от ООН изчисляват, че населението на света ще достигне 9,7 милиарда до 2050-та, а до 2100-ната до 10,4 милиарда.
Други проучвания прогнозират растеж на населението въз основа на фактори, които влияят върху социалната независимост и автономия на жените над телата им, като достъп до образование и контрацепция. Моделът на „Колектив Земята за Всички“ е малко по-сложен и включва променливи фактори, свързани с околната среда и икономиката. Те включват енергийно изобилие, неравенство, производство на храна, доходи и въздействието на глобалното затопляне.
Another consequence is a higher birth rate - population growth is curtailed through educating girls and women https://t.co/wt46KFyuCm
— jenniferlbutlerauthor (@jenbutlerauthor) November 15, 2019
Изследванията предлагат две възможности за бъдещето на населението. Първата, бизнес-ориентирана, при която правителствата продължават по сегашните си модели на бездействие, създавайки екологично крехки общности, с рискове от регионални сривове. От това би последвало нарастване на населението с до 9 милиарда души до 2050 г., а след това ще започне да намалява и през 2100 г. ще стигне до 7,3 милиарда. Вторият, по-оптимистичен сценарий, предполага правителствата да инвестират в образование, равенство и по-екологичен живот. Тези действия от своя страна биха довели до 8,5 милиарда души на планетата до средата на века и 6 милиарда до 2100 г.
Екипът е изследвал и взаимовръзките между популацията и възможността на планетата да я поддържа. Открили, че противно на известните малтусиански разкази, броят на населението не е ключов фактор в климатичните промени. Вместо това, като по-основна причина, посочват високите нива на консумация на богатите, които според тях трябва да бъдат ограничени.
.@Earth4All_’s @owengaffney argues that reducing economic inequality is the key to strengthening democracy and mitigating climate change. https://t.co/AXco6MnJM9
— Project Syndicate (@ProSyn) April 2, 2023
„Основният проблем на човечеството е луксозното потребление на въглерод и биосферa, а не населението“, посочва Джордън Рейнджърс, член на „Колектив Земята за Всички“. „Местата, на които населението расте най-бързо имат много малък отпечатък върху околната среда, на глава на населението, в сравнение с местата стигнали своя популационен връх преди десетилетия. “
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!