7

Ш ироко разпространени в САЩ, осъждани в Европа, желани в Южна Азия - на фона на усилващите се горещи вълни, климатиците се превръщат в обект на глобална дискусия, съобщи АФП.
 
За добро или лошо, те са едно от най-разпространените решения за адаптация в затоплящия се свят. За милиони хора по света климатиците се превърнаха в нещо като първа необходимост, която гарантира оцеляването им, смятат експерти. Но докато климатизацията предлага незабавно облекчение, климатът плаща висока цена. За да се осигури електричество за всички климатици, електроцентралите освобождават в атмосферата парникови газове, които затоплят още повече планетата.

В момента климатичните инсталации емитират приблизително един милиард тона въглероден диоксид годишно от общо 37 милиарда тона, сочат данни на Международната агенция по енергетика.

Възможно ли е да бъде прекъснат този порочен кръг?

Да, твърдят специалистите. Това може да стане чрез развитието на възобновяемите енергоизточници, на климатици, които потребяват по-малко енергия и на нови технологии за охлаждане.

"Има хора, които са на мнение, че не бива изобщо да използваме климатици, но аз смятам, че това не е възможно", каза за АФП Робърт Дуброу, директор на Центъра за климатични промени и здраве в университета Йейл. Достъпът до климатици вече спасява десетки хиляди животи годишно и това число расте, сочат данни от скорошен доклад на центъра, сред чиито автори е Дуброу.

Изследванията показват, че рискът от свързани с горещините смъртни случаи е намален с близо 75 на сто в жилищата с климатик. В САЩ, където около 90 на сто от домовете са климатизирани, други проучвания подчертават ролята на климатиците за защита на населението и на потенциално опустошителния ефект на спирането на тока в горещините.

В глобален план от 3,5 милиарда души, които живеят в горещи климатични условия, едва 15 на сто разполагат с климатици, сочат данни на Центъра за климатични промени и здраве.

Броят на климатиците по света - около два милиарда днес, се очаква да се увеличи заради комбинирания ефект от увеличаващите се температури и нарастващите доходи, особено в Китай, Индия и Индонезия.

В Индия например се очаква делът на домовете, оборудвани с климатици, да се увеличи от 10 на сто до 40 на сто до 2050 г. според скорошно проучване. Нуждите от допълнителна електроенергия обаче ще се равнява на годишното й производство в страна като Норвегия. Ако енергосистемата на Индия продължи да използва изкопаеми горива, това ще означава емитирането на още 120 милиона тона въглероден диоксид или около 15 на сто от емисиите на енергийния сектор на страната сега.

Освен това климатиците използват хладилни газове като хидрофлуоровъглероди, които са хиляди пъти по-мощни от въглеродния двуокис за затопляне на атмосферата. Климатиците допринасят и за образуването на градски топлинни острови чрез извеждането на горещия въздух от сградите. Проучване от 2014 г.  симулира ръст от един градус по Целзий през нощта в градския център благодарение на този ефект. Цената на климатиците и на сметките за потребяваната от тях електроенергия ги прави недостъпни за част от населението, което се нуждае от охлаждане. 

В някои страни и за най-уязвими групи като възрастните хора и бременните жени наистина е нужна климатизация, каза изследователката Енрика де Чан от университета Ка Фоскари във Венеция, Италия. Тя допълва, че е важно да се комбинира с други технологии и подходи - на първо място с продължаващия ръст в дела на възобновяемата енергия в производството на електричество, така че климатиците да допринасят за по-малко емисии парникови газове. Друг начин е разработването и употребата на климатици, които потребяват по-малко ток. Центърът за климатични промени и здраве насърчава по-стриктни стандарти за енергийна ефективност, както и използване на климатиците на не по-ниски температури от 24 градуса по Целзий. Преди всичко обаче експертите препоръчват увеличаване на зелените пространства и на водните басейни в жилищните райони.

Иновациите са развиват основно в три посоки - енергийна ефективност, работа без вредни хладилни газове и ограничаване на изхвърлянето на горещ въздух от помещенията. 

Инверторната технология позволи намаляване наполовина на консумацията на електроенергия след 1990 г., сочат данни на енергийното ведомство на САЩ. Сред новите технологии са системи, които използват сензори, определящи броя на хора в помещението или сградата, за да модулират въздушния поток.

Сред технологиите за намаляване на количеството горещ въздух, който се отделя в атмосферата от климатиците, са геотермални системи, които го отвеждат чрез подпочвени тръби, отбелязва АФП.

Коментари 7
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

7 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Деси и Антонио след "Един за друг": Подсъзнателно предизвикахме ранното ни отпадане

Любопитно Преди 16 минути

Те са първата двойка, напуснала шоуто след тройна церемония

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

„Историята няма да ни прости“: Шефът на СЗО с предупреждение

Свят Преди 55 минути

През декември 2021 г. държавите от СЗО решиха да изготвят споразумение за превенция и готовност за пандемии

.

„Крадци на гробове взеха кръста на дъщеря ми и на майка ми – два пъти“

Свят Преди 1 час

Семействата са опустошени, а местата - осквернени, което предизвиква гняв

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Китайски десантен кораб заснет в близост до тайванското крайбрежие

Свят Преди 1 час

Китайската комунистическа партия претендира, че Тайван е част от нейната територия

<p><strong><span style="color:#0000ff;">Код студено!</span></strong> Очаква ни леден уикенд&nbsp;🥶</p>

Код студено! Очаква ни леден уикенд 🥶

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

<p>22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна</p>

22.02: Виктор Янукович е свален от поста президент на Украйна

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Apple направи това, което обеща никога да не прави

Технологии Преди 3 часа

Промяната е заради искане на британското правителство

<p>Транспортният министър освободи директора на БДЖ</p>

Транспортният министър Гроздан Караджов освободи директора на БДЖ

България Преди 9 часа

Заповедта е депозирана за вписване в Търговския регистър

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Мъжът, намушкал Салман Рушди, бе признат за виновен

Свят Преди 9 часа

Съдебните заседатели взеха решението си след по-малко от два часа разисквания

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Двойката Деси и Антонио са първите отпаднали от „Един за друг“

Любопитно Преди 9 часа

Те споделят преживяното в ексклузивно интервю за подкаста „Един без друг“

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Уволниха шефката на пожарната в Лос Анджелис

Свят Преди 9 часа

Бас бе подложена на критики за това, че в деня на пожарите е била в Африка

Хърватия прие закон срещу високите цени

Хърватия прие закон срещу високите цени

Свят Преди 10 часа

Търговците ще трябва да показват сегашната и предишната цена на продукта

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Защо Тръмп е бесен на Зеленски

Свят Преди 11 часа

Служител на Белия дом: Време е Зеленски да напусне сцената

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 11 часа

Човек е нападнат от неизвестно лице

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Изненада, Тръмп изостава сериозно от Байдън в депортирането на имигранти

Свят Преди 12 часа

Сегашната администрация може да се затрудни да изравни по-високите проценти на депортиране

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

МВнР предупреди българите да не пътуват до Ниш на 1 март

България Преди 12 часа

От министерството напомниха, че във връзка с продължаващите протести в Сърбия са възможни и спонтанни блокади