С лед като започна отново да се движи по марсианската повърхност, "Кюриосити" засне минерална структура, която може да е формирана единствено от вода, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Става въпрос за поредната индикация, че някога на повърхността на Червената планета е текла вода. В подножието на планината Шарп на Марс "Кюриосити" откри учудваща скална формация.
На снимка, направена с камерата на марсохода, се вижда нещо като минерални жили, високи около 6 см и широки 4 см.
Те обграждат кафеникавожълти плочи.
Според специалисти от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, тези скални формации потвърждават, че някога на марсианската повърхност е имало вода в течно състояние.
Подобни минерални жили могат да се формират, ако течности преминат през цепнатини в скалата,
заявяват в свое комюнике специалистите. Те поясняват, че под въздействието на ерозията са се оформили минерални жили, чиято резистентност била по-голяма в сравнение с останалата част от скалата.
"Кюриосити" не за пръв път открива минерални жили, които съдържат голямо количество калциев сулфат. Новост обаче е наличието на по-тъмна материя, чийто произход все още не е установен.
"В случая става въпрос за поне два вида течност",
поясни изследователката Линда Ках от университета на Тенеси, която участва в екипа на мисията "Кюриосити".
"Искаме да опознаем химичния състава на всяка от тях и да направим възстановка на събитията, за да разберем какво е било влиянието им върху скалите наоколо", допълва тя.
Специалистите знаят, че теренът, по който в момента се движи "Кюриосити", някога е бил огромно езеро. Наблюдения на почвата около планината Шарп разкриха, че преди повече от 2 милиарда години там е имало езеро, дълго 155 км, или няколко езера.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!