К ато използваха инструменти на марсохода "Кюриосити", учени за пръв път откриха азот – един от главните елементи, нужни за живота, в нитрати на марсианската повърхност, оповести НАСА, цитирана от Франс прес.
Нитратите съдържат форма на азот, която може да се използва от живи организми, поясниха от американското космическо ведомство.
Откритието е поредното доказателство, че в миналото на Червената планета е имало условия, които са били подходящи за съществуване на живот.
Азотът е нужен за всички известни на учените форми на живот, тъй като е ключов елемент в ДНК, която кодира генетичните инструкции на живота.
На Земята, както и на Марс, азотът е в газообразно състояние в атмосферата. Той е под формата на два свързани един с друг атома и не се свързва лесно с други молекули. Азотните атоми трябва да присъстват самостоятелно или да са свързани с молекули кислород, за да се стигне до химични реакции, които са нужни за живота.
Нитратна молекула, съставена от атом азот и три атома кислород, е източникът на азот, който може да се свърже с други атоми и молекули.
Учените все пак отбелязват, че
няма никакви индикации, че откритите от инструментите на "Кюриосити" нитратни молекули произхождат от жив организъм.
Марсианската повърхност днес е негостоприемна за каквато и да било форма на живот.
Учените са на мнение, че въпросните нитрати са древни и са се образували в резултат на небиологични процеси, като сблъсък с астероид или падане на мълния в далечното минало.
Екипът на мисията "Кюриосити" вече откри индикации, че преди милиарди години на Марс е можело да има живот. За това, че на Червената планета някога е имало огромно количество вода в течно състояние, свидетелстват коритата на древни реки и наличието на органична материя в кратера Гейл, където марсоходът кацна през август 2012 г.
Междувременно роувърът "Опортюнити" измина маратонското разстояние от 42,1 км на Марс, съобщи Асошиейтед прес.
Уредът, който измерва изминатия от "Опорютнити" път чрез преброяване на оборотите, наречен одометър, отчете важното постижение вчера.
Екипът на "Опортюнити" ще отпразнува успеха, като организира щафетен маратон в Лабораторията за реактивни двигатели в Пасадена.
Миналата година "Опортюнити" подобри рекорда за изминато разстояние на друг космически апарат, който дотогава принадлежеше на съветския "Луноход 2".
Роувърът "Опортюнити" и близнакът му "Спирит" кацнаха на Марс през януари 2004 г. Първоначалният срок на мисията им беше три месеца. И двата марсохода откриха признаци, че на планетата в миналото е имало вода.
Мисията на "Спирит" приключи през 2011 г. след като заседна в пясък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!