К итай стана първата държава, чийто апарат кацна на далечната страна на Луната, но това не е достатъчно за страната. Тя има доста по-голяма и амбициозна програма за естествения спътник на Земята, а и отвъд него, съобщава Bloomberg.
Първи кадри от тъмната страна на Луната
Китайски космически апарат кацна на далечната страна на Луната
Вицеадминистраторът на Нациоаналната космическа администрация на Китай Ву Януа обяви пред журналисти, че сегашната мисия е само началото. Планирани са още четири мисии до Луната, като една от тях ще се реализира още тази година. Други две ще кацнат на южния полюс на Луната и ще го изучат. Предвижда се и връщане на проби до Земята.
След края на последната мисия, всички данни ще се обобщят и ще се вземе решение дали е обосновано да се изгради научна база на Луната, коментира Ву. Той използва и думите "съвместно изграждане", което подсказва, че страната ще е отворена на партньорства с други държави за реализирането на научната база.
ВИЖТЕ ИЛЮСТРАТИВНИ СНИМКИ, ДЕН ПРЕДИ КАЦАНЕТО
Китай заделя по 8 млрд. долара на година за космическата си програма, като иска бързо да постигне още няколко важни цели. Една от тях е изпращане на сонда до Марс в рамките на две години. Освен това Китай иска да изгради и собствена космическа станция до 2022 г.
"Паркър" оцеля след първото си доближаване до Слънцето
Как "втората луна" създаде НАСА преди 60 години
Страната иска не само да навакса изоставането на космическата си програма спрямо САЩ, но и да се бори за лидерство. С това страната ще стане конкурент и на частни инициативи като желанието на SpaceX например да изпрати хора до Марс в рамките на следващото десетилетие.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!