Е кзопланета, само на 73 светлинни години от нас, предлага поглед към това как може да изглеждала Земята в началото – ако е била приклещена в изпепеляващо тясна орбита със своята звезда.
Планетата е наречена HD 63433 d и е само една стъпка по-голяма от Земята, като обикаля около звезда, която е точно като Слънцето. Това е най-малката планета, която сме откривали досега, която е на по-малко от 500 милиона години – рядък пример за формирането на планети, подобни нашата, но не съвсем.
Земята е единственият свят, на който знаем, че има живот. Изучаването на различните начини, по които подобни на Земята планети се формират и развиват, особено около звезди, подобни на Слънцето, помага на учените да разберат условията, които позволяват на живота да се проявява.
In a system with two known exoplanets, researchers took another look at data from TESS and found a whole new world! It's young (400 million years old), fast (racing around its sun in 4.2 days) and so hot it has a lava hemisphere. We see you, HD 63433 d. https://t.co/hjPrlcthXm pic.twitter.com/bN8cT7CsJA
— NASA Exoplanets (@NASAExoplanets) January 16, 2024
HD 63433 d е както много подобна, така и много различна от Земята, което означава, че представлява великолепна възможност. Разликите й с нашата планета са вълнуващи и екстремни.
„Това е много полезна планета, защото може да прилича на ранната Земя“, каза астрофизикът Мелинда Соарес-Фуртадо от Университета на Уисконсин-Медисън, която ръководи изследването заедно с астронома Бенджамин Капистрант от Университета на Флорида.
„Въпреки че е в много близка орбита, можем да използваме събраните данни, за да търсим доказателства за отделяне на газове и атмосферни загуби, които биха могли да бъдат важни условия за това как се развиват светове подобни на Земята. Но някъде тук приликите свършват и то драматично.“
Светът с размерите на Земята е открит по време на проучване с помощта на телескопа за лов на екзопланети TESS, който се вглежда дълбоко в звездните пространства, търсейки слаби, редовни спадове в звездната светлина, които да сигнализират за наличието на орбитална екзопланета. Чрез измерване на различните ефекти, които екзопланетите имат върху светлината на звездите, около които се въртят, астрономите могат да определят техните размери и маса.
HD 63433 е звезда жълто джудже, която е почти с размера и масата на Слънцето и с подобен температурен профил, но е много, много по-млада, малко над 400 милиона години, в сравнение с 4,5 милиарда години на Слънцето. HD 63433 е бебе звезда, както и екзопланетите, които го обикалят.
Транзитните данни – спадовете в звездната светлина, докато орбитира – показват, че HD 63433 d е с 1,1 пъти по-голям радиуса от този на Земята. Все още не знаем масата на планетата, но този физически размер предполага земен състав - скалист свят подобен на Земята, Марс или Венера.
Екзопланетата се върти около звездата си по изключително тясна орбита, като успява да я обиколи веднъж на всеки 4,2 дни. Това означава, че планетата и нейната звезда са изключително близо една до друга - толкова близо, че вероятно едната страна на HD 63433 d винаги е обърната към звездата. Тъй като едното полукълбо винаги получава цялата топлината от звездата, повърхността му вероятно представлява еедно постоянно море от разтопена скала, посочват учените, с дневна температура от 1297 Целзий.
Всъщност това е огромен океан от лава.
Земята, разбира се, никога не е била толкова близо до Слънцето, но е можела да достигне температури до 2300 Келвина след сблъсъка, който отчупил парче от планетата, за да образува Луната.
NASA Discovers Lava Filled Planet!
— TechNews Adda (@TechNewsAdda) January 14, 2024
TESS probe reveals HD 63433 d, an Earth-sized exoplanet with a sun-like star, but ten times younger & scorching hot. Just 73 light-years away, this 400 million-year-old world features a four-day year.#NASA #Exoplanet #Discovery #TESS #Science pic.twitter.com/DgvCH0jf2j
Все още има много неща, които не знаем за HD 63433 d. Екипът се надява, че последващите проучвания ще ни кажат малко повече за тази планета, включително нейната маса. Това от своя страна ще позволи на учените да изчислят нейната плътност, което може да ни каже от какво е съставена екзопланетата. Може дори да успеем да определим дали има атмосфера и какво съдържа тази тя.
HD 63433 d е най-близката известна екзопланета до Земята с подобен радиус, обикаляща около млада звезда. Има много неща, които този свят може да ни научи. Ще се надяваме да чуем повече за това през следващите месеци.
Изследването е публикувано в The Astronomical Journal.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!