А ко искате да отслабнете, няма нужда да ограничавате храната.
Достатъчно е да отидете на по-голяма надморска височина.
Така ще промените теглото си в резултат на колебанията на земната гравитация, които според нова карта с висока резолюция, са по-големи, отколкото специалистите мислеха досега, съобщи "Ню сайънтист".
Често се приема, че гравитацията е еднаква навсякъде на Земята.
Тя обаче варира, защото планетата ни не е идеално сферична, нито пък равномерно плътна.
Освен това гравитацията е по-слаба на Екватора заради центробежните сили, произвеждани при въртенето на Земята.
Тя е и по-слаба на по-голяма надморска височина, по-далече от земния център.
НАСА и Европейската космическа агенция имат отделни спътници с много чувствителни акселерометри, които картографират гравитационното поле на планетата.
Тяхната точност обаче е само до няколко километра.
Затова към данните им се добавя топографска информация.
Това са направили учени от университета на Пърт, Западна Австралия.
Изработената от тях карта проследява промените в гравитацията между 60 градуса северна ширина и 60 градуса южна ширина.
Тя покрива 80 процента от сушата.
Картата се състои от над 3 милиарда точки с резолюция от около 250 м. Гравитацията се изчислява за около 5 секунди на точка с обикновен компютър.
Екипът е използвал суперкомпютър и така е изработил картата за около три седмици.
Моделът на австралийските учени показва по-големи разлики в гравитационното ускорение, отколкото бяха известни.
Според стандартните модели най-малкото гравитационно ускорение е 9,78 метра в секунда на квадрат на Екватора, и 9,8 метра в секунда на квадрат на полюсите.
Връх Невадо Хуаскаран в Перу е с най-ниско гравитационно ускорение от 9,76 метра в секунда на квадрат, докато най-високото е на повърхността на Северния ледовит океан - 9,83 метра в секунда на квадрат.
"Връх Невадо беше изненада, защото е на около 1000 км южно от Екватора - каза Крисчън Хърт от екипа - увеличението на гравитацията с отдалечаването от Екватора се компенсира от ефекта на височината на планината и месни аномалии".
Разликите означават, че тяло, падащо от 100 м на двете точки, ще удари повърхността в Перу с около 16 милисекунди по-късно, отколкото в Арктика.
Освен това човек би загубил 1 процент от телесното си тегло, ако от Арктика отиде на перуанския връх. Масата му обаче няма да се промени. Гравитационните данни са много важни при строежа на тунели, язовири, дори на високи сгради.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!