П ървата канадска мисия до Марс може да бъде изстреляна само след три години, ако компанията "Тот текнолъджи" успее да събере необходимите средства, съобщи "Юнивърс тудей".
Проектът се състои от спускаемия апарат "Северна светлина" и роувърът "Бивър" ("Бобър") . Роувърът може да изследва повърхността заедно с другите марсоходи.
Главната цел на мисията е да продължи усилията на "Кюриосити", "Спирит" и "Опортюнити", които са изследвали само няколко места на Марс.
Технически директор и главен учен на проекта е Бен Куин, професор по космически инженерни науки в университета в Йорк.
Университетът е партньор по проекта, извършва много от изпитанията и ще анализира данните от мисията.
Целта на мисията е да търси признаци на живот на Марс, като използва и наученото от изследването на канадския север. В Антарктида и Арктика могат да бъдат открити фотосинтезиращи бактерии на милиметър-два под повърхностните скали. Там те са защитени от острите ултравиолетови лъчи, но още могат да използват светлината за производство на енергия.
"Северна светлина" ще търси такъв живот на Марс, като ще има роботизирана ръка, с която да пробива скалите. Ще има и фотометър, с който да сканира за нюанси на зеленото, които могат да издадат наличие на фотосинтезиращи организми.
Важен елемент в плана на компанията за изследване на Марс е да се използват евтини технологии. Спускаемият апарат например тежи само 50 кг. Роувърът тежи шест килограма, но има много предимства пред тежките апарати на НАСА. Той е проектиран, за да е бърз и по-независим. Роувърите на НАСА, които се командват от Земята, се движат бавно и могат да изминават само няколко десетки метра на ден. "Бивър" ще може сам да се управлява, ще има автономни алгоритми и ще може сам да решава какви маневри да прави, за да не се блъсне в скала или да не паден в дупка.
Компанията работи по проекта от 12 години и вече е тествала част от технологиите на ниска орбита. Що се отнася до това как да стигнат до Марс, те с надяват да използват някоя от мисиите, които ще бъдат изстреляни през 2018 г., като "ЕкзоМарс" на ЕКА или индийската, която също ще се състои от спускаем апарат и роувър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!