Я понската космическа сонда „Хаябуса-2“ беше изстреляна тази сутрин от космодрума „Танегашима“ след две отлагания заради лоши метеорологични условия, съобщи Франс прес.
По-късно през деня представител на японската космическа агенция ДЖАКСА съобщи, че
сондата е предала първия си радиосигнал на Земята.
Слънчевите панели на космическия апарат са се разтворили и сега той получава необходимата енергия, е казал представителят на ДЖАКСА.
Сондата трябва да достигне до астероида 1999JU3 в средата на 2018 г. Астероидът е със сферична форма, а диаметърът му е по-малко от 1 км.
Целта на мисията е да се събере прах от грунта на съдържащия въглерод и вода космически обект,
за да се разбере какви органични материи са съществували първоначално в Слънчевата система.
„Хаябуса-2“ ще освободи роботизирания апарат „Минерва 2“ и спускаемия апарат „Маскот“, разработен от френски и германски учени. След като бъдат спуснати на повърхността на астероида, „Минерва 2“ и „Маскот“ трябва да изследват грунта му.
След това „Хаябуса-2“ ще освободи космическо оръдие и ще побърза да се скрие от другата страна на астероида. Оръдието ще изстреля метално гюле, което ще издълбае в астероида кратер с диаметър няколко метра. Тогава сондата ще кацне на астероида, за да събере подпочвени проби. Те ще бъдат складирани в капсула, която
ще се върне на Земята през 2020 г., ако всичко върви по план.
Сондата „Хаябуса-2“ е сходна с предшественичката си „Хаябуса“, но ползва по-усъвършенствани технологии след многобройните аварии, съпътствали първата мисия до астероида Итокава, която в края на краищата бе успешна. 1999JU3 е по-дълъг от Итокава и съдържа органични съставки от различно естество.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!