Т ъй като търсенето на живот на Марс продължава - с програмата Mars Sample Return, която ще върне проби от планетата в началото на 2030 г. - един учен предположи, че може вече да сме открили живот на Червената планета преди почти 50 години. И тогава сме го унищожили. Страхотно първо впечатление, нали...
This would not be the ideal first meeting with alien life.https://t.co/4TaS8Aa9DP
— IFLScience (@IFLScience) August 20, 2023
Много преди марсоходът Curiosity да постави роботизираните колела върху повърхността на Марс, два спускаеми апарата се докоснали до Червената планета. Проектът Viking на НАСА, както и заснемането на първите изображения от марсианската повърхност, били извършени от спускаемите модули, за да проведат биологични тестове върху марсианската почва, специално в търсене на признаци на живот.
Резултатите били доста неочаквани и объркващи за учените. Повечето от експериментите не били обещаващи. Били открити обаче следи от хлорирани органични вещества, въпреки че по това време се смятало, че са замърсители, донесени от Земята.
'This is literally The Wizard of Oz... isn't it?'
— GB News (@GBNEWS) July 11, 2023
NASA may have found alien life on Mars, then accidentally destroyed it.
📺 Freeview 236, Sky 512, Virgin 604
🖥 GB News on YouTube https://t.co/Wa58gYGZwF pic.twitter.com/sREYBQoELr
Една част от експеримента потвърдил наличието на вода, съдържаща хранителни вещества и радиоактивен въглерод, смесена с марсианската почва. Ако съществувал живот, идеята била микроорганизмите да консумират хранителните вещества и да отделят радиоактивния въглерод като газ. Докато първият експеримент открил този радиоактивен газ (контролният експеримент не откри такъв), по-късните резултати били смесени. Ако микробите присъствали в почвата, даването на повече от радиоактивните хранителни вещества и инкубирането им за по-дълго време би трябвало да произведе повече радиоактивен газ. Но второто и третото впръскване на сместа не довели до производството на повече газ. Първоначалният положителен резултат се дължал на перхлорат, съединение, използвано във фойерверки и ракетно гориво, което може да е метаболизирало хранителните вещества.
Дирк Шулце-Макух, професор по планетарна обитаемост и астробиология в Техническия университет в Берлин, предполага, че добавянето на вода към експеримента било грешка и може да е убило микробите, които се опитваме да открием.
В материал, публикуван през юни за BigThink, той цитира примери за живот на Земята, открит в най-екстремните среди на Земята, живеещ изцяло в солени скали, черпейки влага от въздуха. Изливането на вода върху тези микроби би ги убило, което може би обяснява защо по-нататъшното инжектиране на хранителни вещества не довело до откриване на радиоактивен газ.
Професор Шулц-Макух предположил също, че марсианският живот може да има водороден прекис в клетките си.
„Този вид адаптация би имала особени предимства в марсианската среда, за да осигури ниска точка на замръзване, източник на кислород и хигроскопичност“, пишат Шулц-Макуч и съавторът Джоуп Хауткупър в проучване от 2007 г.
„Ако приемем, че марсианският живот може да се е адаптирал към околната среда чрез включване на водороден пероксид в клетките си, това може да обясни резултатите от Viking“, пише Дирк Шулце-Макуч за BigThink, добавяйки, че газовият хроматографски мас-спектрометър е нагрял пробите преди да ги анализира.
Murder on Mars (maybe). https://t.co/AzANS2uUV1
— JSTOR Daily (@JSTOR_Daily) August 20, 2023
„Ако марсианските клетки са съдържали водороден прекис, това е щяло да ги убие. Освен това щеше да накара водородния прекис да реагира с всякакви органични молекули в близост и да образува големи количества въглероден диоксид - точно това, което уредът открил.“
Ако това е било вярно, следва, че сме открили живот на Марс преди почти 50 години, след което сме го убили, като лошите извънземни във филмите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!