С ъс сигурност сте чували за „вирусни“ видеа (или още по-странното наименование „вайръли“ – от англ. eзик – viral). Никакви вируси няма в тях, а метафората идва от начина на разпространението им – това са
клипове, които светкавично достигат до огромна аудитория – хиляди и дори стотици хиляди и милиони потребители за няколко дни.
Популярността им обикновено е на глобално ниво, но има и такива, които са популярни на локално ниво – заради културните различия, езика и пр.
Как обаче изглеждат нещата „отвътре“? Как се правят подобни клипове? Има ли рецепта? Отговор на тези въпроси търси организираната от „Нетинфо“ Go Viral Academy, която беше част от програмата на CEEDS 2015 by Webit. Събитието в София събира над 3000 посетители от 40 държави.
На въпроса има ли рецепта краткият отговор изглежда, че е... „Не, няма“. Има обаче няколко важни съставки – авторът на видеото и неговият талант, както и потенциалът на клипа да трогва хората, да им разказва истинска история или пък да ги забавлява.
„Видеото става вирусно, защото хората искат да го споделят.
Основното при него е съдържанието“, казва Мартин Кадинов, който стои зад един от клиповете, станали вирусни преди няколко години – „Предложение за брак в мола“. За 12 часа видеото е гледано от 100 хил. пъти.
„Точно зрителят е най-важният елемент от „вирусното“ разпространение – зрителят е изключително умен и усеща истинската енергия. Затова за мен е много трудно да снимам нещо, за което да мога да кажа, че ще се превърне във вирусно видео. По-лесно ми е да снимам сцена с два хеликоптера, които се преследват, и влакова катастрофа, при която на пътя умира коза с три крака...“, признава режисьорът Зоран Петровски, познат от продукции като „Стъклен дом“, „Революция Z“ и др.
Той коментира защо едно видео като онова за „Нацепин“ стана толкова популярно преди години.
По думите му най-висшата форма на комедия е подигравката със себе си.
Когато се усети шегата в това видео, отговорът защо то е станало толкова популярно у нас е лесен.
Според Петровски за вирусните видеа е важен не толкова опитът, а
енергията и талантът на самия автор,
които се превръщат в своеобразни звезди на младото поколение – онова, което е най-големият създател и консуматор на видео съдържание.
От една година най-голямата българска платформа за видеосподеляне Vbox7.com развива партньорската си програма с подобни автори, т,нар. „влогъри“ (видео блогъри).
Имена като Емил Конрад, например, се превърнаха в явление и извън света на интернет. Статистически е много вероятно да сте гледали някое забавно видео и на Павел Колев, например. 21-годишният младеж е един от известните български автори на забавни клипове – вече над 120 брой, които са гледани над 2 млн. пъти.
„Трудно ми е да си представя колко е това, повече от една цяла София...“, казва Павел. Той е студент в НАТФИЗ и се занимава с монтаж.
Прави забавни клипове, защото му харесва, а освен това – като част от партньорската програма на Vbox7.com, може и да печели от хобито си – той получава част от приходите от реклама, която се показва във видеата му.
Видеосъдържанието става все по-привлекателно и за рекламодателите.
„За последните две години парите, влагани в интернет видеореклама, са се увеличили над 10 пъти, очевидно това е най-горещата тенденция на пазара“, коментира на CEEDS by Webit изпълнителният директор на „Нетинфо“ Христо Христов.
Освен това рекламата във видео има различни позитиви – резонира по-добре у потребителите, свързва се с положителни емоции, потребителите я различават като полезна. Особено много това личи при създаването на обяснителни видеа към нови продукти (случвало ви се е да търсите информация как се прави или как се използва нещо в интернет и особено във видеоклипове, нали?)
Новите възможност за реклама във видеосъдъжание подчерта и търговският директор на „Нетинфо“ Ирина Поррузиан. От скоро компанията започва да предлага нови формати на видеореклама, които също ще са интегрирани в парнтьорската програма на Vbox7.com, която подкрепя създателите на авторско съдържание.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!