П реди няколко десетилетия астрономите бяха доста уверени в отговора на въпроса как са се формирали планетите.
Въз основа на нашата Слънчева система, те мислеха, че малки скалисти планети се формират близо до тяхната звезда домакин, а по-големи газообразни или заледени планети се формират на по-късен етап.
Ето защо, когато започнаха да откриват планети, които не съответстват на нито една от тези теории, те бяха много объркани: това означава ли, че всички досегашни теории са грешни?
През последните 20 години, съобщава списание "Нейчър", ние
открихме светове, които никога не сме предполагали, че е възможно да съществуват.
Например, бяха открити някои планети, които са толкова близо до своята звезда, че я обикалят само за няколко дни, а в същото време проучванията показват, че тези планети някак са направени от лед.
Също така са били открити скалисти планети, които са били толкова големи, че накарали астрономите да си зададат въпроса как точно са се формирали планетите.
Сегашната теория за формиране на планетите е, че те се раждат от прах и газ, които създават и звездите в центъра на планетарна система, а процесът е известен като акреция. Тъй като централната звезда се върти, тя завихря материала наоколо и го загрява.
Друг път този материал се събира на буци с материали с високи точки на топене като желязо и скали и образува планета, която е по-близо до слънцето.
По-далече в системата е по-студено, което позволява образуването на лед, докато някои планети също натрупват част от газа в околностите си, превръщайки се в "газов гигант" като Юпитер и Сатурн в нашата Слънчева система.
Защо в някои планетарни системи има гигантски "супер Земи", огромни скалисти планети, лишени от газообразен екстериор, обикалящи в своите крайности?
И защо, също така, някои планети обикалят диво по елипсовидни орбити, а не плавно като тези в нашата Слънчева система?
Отговорът е: просто не знаем.
Възможно е в някои системи планетите да се удрят в орбитите на другите или да са уловени от звезда, докато тя преминава.
Процесът на формиране на една планета може да е много по-хаотичен, отколкото сме предполагали.
"Първите регистрирани екзопланети разкриха тела, които са напълно различни от всяка слънчева планетарна система. Последвалите проучвания показват, че много екзопланетни системи са много различни от нашата", казват от НАСА.
"В някои екзосистеми планетите са масивни като Юпитер и обикалят толкова близо до своята звезда, която ги нагрява до висока температура и горните слоеве на атмосферата им е пометена в космоса.
В други планетарни системи, планетите се движат по издължени орбити (за разлика от почти кръглите орбити на Слънчевата система)", допълват от НАСА.
Все пак това не е непременно нещо лошо.
Откриването на планети, които не отговарят на нашите теории, просто означава, че ние все още не сме съвсем наясно как точно се формират планетите.
Може да се окаже дори, че нашата Слънчева система е доста уникална в сравнение с други планетарни системи. В края на краищата нашата система не съдържа "супер Земи", което пък изглежда е обичайно явление на другите меса в галактиката.
"Проучванията ни на екзопланетите са още в самото си начало и много неща не са ясни.
Дали ще се окаже, че планетарните системи приличат повече на нашата или ние сме изключителни в много повече отношения, отколкото предполагаме? Само години на по-нататъшни проучвания ще покажат", казват от НАСА.
В заключение от НАСА споделят: "Може би най-интересният и най-трудният въпрос е в уникалността на Земята. Има ли планети, подобни на Земята около други звезди и дали живот съществува на някоя друга планета освен нашата Земя?"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!