В секи човек може да потвърди, че музиката влияе на настроението му и не само. За мнозина любимите песни са начин за мотивиране, успокояване, развеселяване и какво ли още не. Този ефект не е само психологически, смятат учени, които търсят конкретните начини, по които музиката влияе на мозъчната активност, съобщава Ars technica.
Темата е интересна на науката от десетилетия. Всичко започна с т.нар. "Ефект на Моцарт", за който се смяташе, че класическата музика подобрява умствената дейност. Идеята се появи при експерименти с решаване на тестове за интелигентност и участниците, слушали Моцарт по време на теста, имали малко по-добри резултати.
Допълнителни проучвания на Института за музика и неврологични функции обаче оборват идеята. Данните показват, че всъщност в такива ситуации не музиката влияе, а просто фоновият шум подобрява концентрацията и намалява разсейването на участниците.
Осем стратегии как да контролираме гнева
И все пак, това не означава, че музиката е само нещо приятно за слушане. Проучвания на компанията iQsonics откриват начини как чрез музика може да се повлияе на паметта, концентрацията, съня и физическата активност. Компанията тразработва инструменти за деца с аутизъм и е открила, че петте вида мозъчни вълни имат както специфични въздействия, така и някои ефекти, които се припокриват.
Така например гама и бета вълните са свързани предимно с вниманието, а тета и делта - със съня. Алфа вълните маркират фазите на почивка, а бета - на будното съзнание.
Натурални начини да "хакнете" щастието
Според теорията, музика с конкретни честоти може да повлияе и подобри активността на съответните мозъчни вълни. Има разлика между музика на 408Hz и на 400Hz. Тя се изразява в честотата на вълните, които се произвеждат в мозъка... На практика забавлението на мозъка е производството на специфични вълни от определени видове музика, които имат конкретни разлики във фазите", казва Дейвид Зоненшайн, основател на iQsonics.
И макар да е известно, че вълните на музиката влияят на вълните на мозъка, все още липсва повече конкретика за ефектите. Например дали различните стилове имат конкретен ефект или всичко е въпрос само на честоти и вълни.
Десет начина да повишите нивата на допамин
Има различни теории и похвати, които понякога спорят помежду си. Според Мари Терваниеми от Университета на Хелзинки, любимият стил е от значение, тъй като влияе на емоционалното състояние. Положителните емоции подобряват конгнитивните способности. Липсват обаче проучвания, които да обърнат внимание дали това е така за всички или се влияе и от културни особености.
Проучване с 50 доброволци тества концепцията. Всички те стимулират тета вълните на мозъка си, но по различни начини: бял шум или музика. След това тест за памет показва, че тези, които са слушали музика, са имали значително по-добри резултати.
Музиката може да помогне и на съня. Слушането по време на заспиване, увеличава бавните вълни, които са важни за подобряване на паметта. Подходящата музика може да увеличи и фазите на дълбок сън.
И макар учените да са на различни мнения за конкретиката, те са съгласни, че ефектът от музиката върху мозъчните вълни е краткотраен - вероятно няколко часа. Освен това, ако се слуша твърде много музика, мозъкът се адаптира към нея и това ограничава ефекта ѝ. Така се оказва, че за тези цели трябва да се слуша музика в една-две сесии дневно, макар че няма конкретни данни колко време продължава ефекта ѝ.
Щастието е наука - как да работи в наша полза
Затова за сега учените казват, че музиката наистина влияе на мозъка, но ефектите са ограничени, а данните недостатъчни, за да се взимат щателни решения или пък тя да се прилага за терапии. Освен това има и строго индивидуални черти, които също трябва да се съобразят. Експертите препоръчват на хората да се наслаждават на любимите си песни, но да не очакват от тях чудеса.
Как да "хакнем системата" на хормоните на щастието
Учени откриха защо музиката ни кара да изтръпваме
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!