М илиони хора гледаха пълното слънчево затъмнение над територията на САЩ, но само шестима го видяха от космоса, съобщи НАСА. Това бяха астронавтите, които в момента са на борда на Международната космическа станция (МКС).
Най-красивите снимки на затъмнението в "Инстаграм"
Пълните слънчеви затъмнения стават все по-голяма рядкост
По време на затъмнението МКС направи три близки прелитания над САЩ и успя да види сянката, която Луната хвърля върху Земята. Самите астронавти споделят, че не са очаквали сянката да е толкова голяма и плътна.
НАСА кани всички хора да помахат към Луната
Най-черната конспирация: С това слънчево затъмнение идва краят
Въпреки това, пълната фаза на затъмнението беше видима само в радиус от около 115 км. В останалите райони на САЩ затъмнението беше само частично с различна степен на покриване на слънчевия диск.
Millions of people saw #Eclipse2017 but only six people saw the umbra, or the moon's shadow, over the United States from space today. pic.twitter.com/hMgMC5MgRh
— Intl. Space Station (@Space_Station) 21 август 2017 г.
Сянката на Луната върху Земята е и единствената форма на наблюдение на астронавтите на борда на МКС на затъмнението. То не може да се наблюдава от борда на станцията заради различния ъгъл. Всъщност, повърхността на Земята е единственото място в цялата Слънчева система, където може да се наблюдава подобно събитие. На всички други планети дистанцията между Слънцето и техните луни не позволява пълно съвпадение на двата диска.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Затъмнението е уникално и за самите учени. Оказва се, че то успява да покаже слънчевата корона по-добре отколкото могат и най-модерните технологии. Именно затова експертите, изучаващи Слънцето, обръщат особено голямо внимание на пълните затъмнения, които им дават възможно най-подробен поглед към короната.
Междувременно, в типичния си шеговит стил, официалните фотографи на НАСА също не останаха безразлични към Международната космическа станция. Те успяха да я заснемат на фона на частичното затъмнение.
Следващото пълно слънчево затъмнение е на 2-ри юли 2019 г. и ще е видимо над части от Чили и Аржентина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!