М озъчни органоиди, един вид аватари, извлечени от човешки клетки, ще бъдат изпратени за първи път на международната космическа станция (МКС), за да бъде изследван ефектът от безтегловността върху остаряването и да бъдат изучени по-добре някои свързани с него болести, съобщи АФП.
Investigation to Explore Brain Aging in Space to Fly on SpaceX CRS-29.
— SpaceDocs (@Space_meds) November 9, 2023
To unlock insights into protecting our brains from cognitive decline, a team of researchers from the University of California, San Diego is turning to @Space_Station.
Take a look! 🚀👨🏼🚀https://t.co/M2S4URxvS5
Експериментът "Стареене на мозъка", разработен от Института "Пастьор" и "СъпБиотек" с френския Национален център за космически изследвания, ще бъде изпратен в космоса с капсулата "Дракон" от Кейп Канаверал в петък.
Астронавтите на МКС, която е на орбита на 400 км от Земята, ще получат няколко десетки мозъчни органоиди - малки клетъчни структури, култивирани ин витро, известни още като "минимозъци". Това са човешки клетки, които са били препрограмирани към определен тип стволови клетки, за да се пресъздадат невронни клетки. От началото на изследванията през 2020 г. в лабораторията са създадени хиляди миниоргани: аватари на мозъци, панкреаси, пикочни мехури... Предимството им е, че са триизмерни и следователно са сравнително близки до развиващите се човешки органи.
"Минимозъците дават възможност да се изследва процесът на стареене в молекулярен и клетъчен мащаб, което не е възможно при живи хора, освен ако не се вземе биопсия", обяснява пред АФП Мирия Рикети, ръководител на лабораторията за молекулярни механизми на патологичното стареене в Института "Пастьор".
From research on microbes to studies on brain organoids, a new pharmaceutical lab, and the role of mucus in medication delivery, science launching to the @space_station aims to prevent or treat disease here on Earth. #CRS29 #ScienceInSpace
— ISS National Lab (@ISS_CASIS) October 30, 2023
Details: https://t.co/5LU3L55lK2 pic.twitter.com/cJvnMaiDwY
Целта на изпращането им в орбита е двойна - да се наблюдават ефектите на микрогравитацията и продължителното излагане на космическа радиация върху "стареенето и стреса на мозъчните клетки", обяснява изследователката. Това е основен проблем за здравето на астронавтите в контекста на пилотираните полети на дълги разстояния.
Другата цел е да се постигне по-добро разбиране на някои генетични заболявания, които причиняват преждевременно стареене при децата.
Human brain organoids . . . IN SPACE. So cool! https://t.co/sAAoIdqoEb
— Mike McConnell (@mikemc43) August 21, 2019
Минимозъците - здрави и болни, ще останат в космоса 33 дни, където астронавтите ще ги наблюдават. Когато бъдат върнати на земята, ще бъдат сравнени с паралелни култури.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!