С тволовите клетки, предназначени да бъдат отгледани като малки, опростени, сферични версии на човешкия мозък, скоро ще бъдат изстреляни към Международната космическа станция (МКС).
Spherical 'minibrains' to be grown on the International Space Station https://t.co/JvUSoZW02G
— Live Science (@LiveScience) July 28, 2023
В подготовка за тяхното пътуване до космоса, те са извлечени от клетки на кожата на възрастни хора, според изявление на Националната лаборатория на ISS, национална лаборатория, финансирана от правителството на САЩ. Получените стволови клетки са известни като "индуцирани плурипотентни стволови клетки", които под въздействието на различни химични сигнали могат да бъдат накарани да се трансформират във всеки тип клетка от тялото.
В този случай, след като бъдат качени на борда на МКС, клетките ще образуват неврони - клетки които изпращат електрически и химични сигнали в мозъка, както и микроглия и астроцити - два допълнителни типа клетки, открити в мозъка, които изпълняват различни задачи, включително защитават мозъка от инфекции и осигуряват структурна подкрепа.
Заедно тези три вида клетки ще се слеят в малки сфери - наречени „сфероиди“ - които могат да се използват за моделиране на заболявания на човешкия мозък и след това за тестване на лекарства.
#FunFactFriday
— Sierra_Labs (@Sierra_Labs) September 6, 2019
3D cellular models of the human brain are being created in the lab! These brain organoids, also called mini-brains, generate similar electrical impulses to brains of preemie babies & are helping researchers learn about diseases, treatments, & human development. 🧠 pic.twitter.com/drqEKGPuJ3
„Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) реши, че данните от хора са за предпочитане пред тези от животни, така че в бъдеще можем да има все повече и повече одобрени лекарства и лечение, базирани на моделирани на заболявания без проучвания върху животни“, каза Шейн Хегарти, главен научен директор на Axonis Therapeutics, биотехнологичната компания, която стои зад сфероидите. FDA наскоро обяви, че вече няма да изисква новите лекарства да бъдат тествани върху животни, преди да бъдат одобрявани, защото технологии като сфероидите и малко по-големи, по-сложни модели, наречени органоиди, се появиха като алтернативни възможности.
„Този експеримент може да помогне много, тъй като използва инженерна човешка тъкан, за разлика от предишния подход, при който използвахме гризачи“, каза Хегарти.
Земната гравитация може да се окаже предизвикателство за растежа на сфероидите в желаната 3D форма, така че екипът пренася минимозъците на МКС, където да растат под микрогравитация. В допълнение към отглеждането на сфероидите, екипът ще тества генна терапия върху 3D моделите. Терапията е предназначена да въздейства само на неврони, но не и на други типове клетки, така че екипът ще прецени колко прецизно е лечението при пътуване и депозиране на полезния товар само в неврони.
3D human 'mini-#brains' shed new light on genetic underpinnings of major #mental #illness https://t.co/KSgBZ0qAIo #Health #News #Neurology pic.twitter.com/wsSHEGOq2u
— Matt Jones (@EMJMatt) April 20, 2018
Стволовите клетки ще бъдат сред товара на 19-ата мисия за търговски доставки на Northrop Grumman за НАСА, която е планирана да стартира на 1 август в 20:31 ч. от летателното съоръжение Wallops във Вирджиния.
Други експерименти, които ще поемат на тази мисия, включват такива, фокусирани върху потушаването на пожари в космоса и атмосферния мониторинг, според НАСА. Освен това на МКС ще бъде доставена карта с памет, съдържаща цифрови произведения на изкуството на студенти, като снимки и поезия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!