П исане на съобщения, проверка на имейли, разглеждане на страници в интернет – постоянното използване на смартфони е неизменна част от всекидневието на съвременните хора.
Резултатите от швейцарско проучване, публикувано в сп. "Кърънт байолъджи" показват, че употребата на устройствата променя човешкия мозък и допринася за еволюцията му, предаде Ройтерс.
Авторите му от Швейцарския федерален технологичен институт и университета на Цюрих са приложили електроенцефалография на доброволци, за да изследват как техните мозъци обработват докосването от палците, показалците и средните пръсти.
Същевременно учените са анализирали историята на взаимодействията, записана в телефонните логове.
Изследователите са установили, че активността в мозъчната кора, свързана с използването на палците и показалците, е пряко пропорционална на интензивността на употребата на смартфони.
Резултатите от проучването показват, че постоянно повтарящите се докосвания на екрана с пръсти променят сензорната обработка на сигналите от ръката. Учените смятат, че обработката на сензорната информация в съвременния мозък непрекъснато се променя в резултат на употребата на персонални цифрови технологии.
Специалистите отбелязват, че предвид огромния брой потребители на смартфони по света, използването на устройствата е идеалният начин да се изследва пластичността на мозъка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!