Р езултатите от скорошно проучване на изследователи от Мичиганския университет в САЩ предполагат, че чувството на ненаситен глад може да предизвика ефекта против стареене на периодичното гладуване. Всъщност животното съвсем не трябва да гладува.
„Успяхме да отделим онези ефекти от спазването на диети, които удължават живота, нещо, върху което изследователите са работили в продължение на много години“, казва физиологът Скот Плетчър.
„Усещането за липса на достатъчно храна е достатъчно.“
Fasting, hunger and ageinghttps://t.co/V1HoXblXYD
— Karim Chamari (@ProfChamari) May 25, 2023
Периодичното гладуване се превърна в популярна практика през последните години, въпреки че на този етап доказателствата в подкрепа на ползите от него са ограничени и до голяма степен се основават на проучвания върху животни.
Работата върху плодови мухи (Drosophila melanogaster) и гризачи предполага, че ограничаването на калориите може да удължи продължителността на живота и да подпомогне доброто здраве. Но това са все още ранни теории, необходими са много повече изследвания, преди да се направят по-убедителни заключения - особено след като някои проучвания са дали противоречиви резултати.
За да изследват допълнително молекулярните механизми на гладуването, учените се обърнали отново към малката плодова мушица.
В миналото изследванията на плодови мушици са помогнали на учените да идентифицират множество невронни сигнали за глад и ситост в мозъка. Тези същества споделят 75 процента от същите свързани с гените заболявания като хората. Освен това метаболизмът им, както и мозъка имат полезни прилики с тези на бозайниците.
Toshihide Hige wants to unlock the brain’s secrets for learning and memory. To study this, the @UNC biologist uses an organism that shares 75% of the genes that cause disease in humans: the fruit fly. #RUNC #biology #research https://t.co/6L1PEXwtWe pic.twitter.com/0gMgT8R8w0
— UNC Research (@UNCResearch) May 17, 2023
Аминокиселините с разклонена верига (BCAA) са основни хранителни вещества, които предизвикват усещане за ситост при мухите, когато ги консумират. Храненето с повече такива аминокиселини, следователно, намалява чувството им за глад.
За да проучат как това може да повлияе на стареенето, изследователите поддържали плодовите мушици гладни, като им давали леки храна с ниско съдържание на BCAA.
Гладът им се измервал по това колко насекоми ядяли от мястото с храна часове след първото хранене.
Мухите, които консумирали по-лека храна с ниско съдържание на BCAA, ядяли повече при по-късното хранене. Те също така се насочили към храни, богати на протеини, вместо към храни, богати на въглехидрати – знак, че мухите били движени от глад, основан на нуждата, а не от такъв, основан на желанието.
Така изследователите стигнали направо до източника. Когато екипът успял да активира невроните в плодовите мушици, които предизвикват реакции на глад, те открили, че мухите стимулирани от глад живяли по-дълго.
„По този начин самото състояние на глад, а не наличието или енергийните характеристики на диетата, може да забави стареенето“, пишат Плетчър и колеги му.
New study suggests feeling hungry could be linked to slower ageing - The Independent https://t.co/UBvtlGMxYp
— New Study Alert (@NewStudyAlert) May 12, 2023
По-нататъшни експерименти показват, че намаляването на BCAA в диетата на мухите води до стимулация на неврони, които създават модифицирани поддържащи протеини, наречени хистони, които се свързват с ДНК и помагат за регулиране на генната активност. Изследователите смятат, че тези модифицирани хистони може да са връзката между диетата, реакциите към глада и забавянето на стареенето. Интересното е, че минали проучвания свързали предлагането на хистони с удължаването на живота.
Тези заключения биха могли да помогнат да се обясни защо диетите с ниско съдържание на BCAA изглеждат полезни за здравето ни. Може би те осигуряват на тялото достатъчно хранителни вещества, като същевременно не успокояват напълно сигналите за глад към мозъка.
Разбира се, тази идея се нуждае от много повече тестове. Едно изследване върху плодовите мушици няма да помогне за окончателни заключения.
Сега изследователите искат да проучат как се влияе здравето на плодовите мушици когато храненето е за удоволствие, как когато е по необходимост.
Изследването е публикувано в Science.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!