И ма две гигантски и мистериозни структури под повърхността на Земята, които може да са част от древна планета.
С хилядолетия се опитваме да разрешим мистериите на космоса, докато през цялото време сме стояли върху една.
Why Scientists Think There May Be Parts Of An Ancient Planet Inside Earth - HuffPost https://t.co/7ghZbvkrPB
— Beware, A Mad Wizard (@JHWilliamsIII) June 13, 2023
Това е така, защото под Африка и Тихия океан има две големи структури, за които се смята, че заемат между три и девет процента от общия обем на Земята. Разположени са между повърхността и металното ядро на планетата.
Структурата под Африка е известна като „Тузо“ и се смята, че е висока около 800 км. Другата е известна като „Джейсън“ и е малко по-висока – около 1800 км.
Но как учените са успяли да открият тези обекти? В края на краищата, ние никога не сме прокопавали път до земната кора, просто защото нямаме възможността да го направим.
Е, оказва се, че земетресенията помагат много да се добие доста добра представа за това какво има долу, като за целта учените използват сеизмична томография. Те изпращат енергия във всички посоки, която се движи се с различна скорост, когато преминава през места с различна плътност като различни видове скали и течности.
🔄FROM THE ARCHIVE: An ancient impactor called Theia hit the Earth to create the moon. New research suggests the rest of that planet may still be inside the Earth. https://t.co/6Brj50GgUR
— Discover Magazine (@DiscoverMag) June 10, 2023
След това с получените данни, се създава карта на скритите слоеве на Земята.
Чрез този метод учените могат да разберат къде са тези структури, тъй като вълните от земетресенията преминават много по-бавно през тях.
Те може да са изградени от океанска кора, натрупана през годините, но съществува и теорията за „Тея“.
Това е теория за планета с размерите на Марс, която може да е съществувала или не, преди около 4,5 милиарда години. Предполага се, че тя се е сблъскала със Земята и е изхвърлила скала, от която се образувала Луната. Някои учени смятат, че е възможно да е оставила части от себе си в земната кора след сблъсъка.
Futturnauta, There Appears to Be a Huge Chunk of an Ancient Planet Buried Inside Earth https://t.co/xyRCvLT2R9 #Futturnauta pic.twitter.com/xsFUASvtzd
— Antonio Ramírez (@aramir1010) July 10, 2021
Тези различни парчета скала биха могли да оцелеят подобен сблъсък, само ако са с 1,5 до 3,5 процента по-плътни от материала изграждащ Земята. Парчетата може да са потънали на дъното на планетата и да са се установили някъде над ядрото на Земята.
Тази теория била потвърдено от проучване, ръководено от Иън Юан от държавния университет на Аризона през 2021 г., който казал, че структурите са „най-големият обект в мантията на Земята“.
През октомври миналата година от НАСА теоретизирали, че сблъсъкът между Земята и Тея може да е създал Луната само за няколко часа.
Но всяко конкретно доказателство за Тея и въздействието, което е оказала върху Земята, остава недостижимо - засега.
Както Бернхард Щайнбергер, изследовател по геодинамика в Германския изследователски център за геонауки GFZ и Университета на Осло в Норвегия, казал пред BBC: „Ние наистина знаем много по-малко за мантията на Земята, отколкото за космическото пространство, което наблюдаваме с телескопи, защото всичко, което знаем е много, много косвено.“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!